Китай обвинен, че заграбва земи с природни ресурси по цял свят

Китай обвинен, че заграбва земи с природни ресурси по цял свят

Китай ще налее още 7 млрд. долара в петролната индустрия на Бразилия, с което отново подклажда опасенията за глобално заграбване на земи с природни ресурси, пише в. “Индипендънт”.

Китайската държавна компания „Синопек” окончателно се договори с испанската „Репсол” да купи 40% от нейния бизнес в Бразилия. Това дава достъп на най-голямата китайска петролна компания до бразилските резерви на „Репсол” от 1.2 млрд. барела петрол и газ.

Покачващата се цена на „Репсол Бразилия”, оценявана на двойно по-скъпо, отколкото преди, е знак за готовността на Китай да плати колкото и да е, за да гарантира енергийните с доставки в бъдеще и да избегне социални вълнения. Сделката ще даде на компанията достатъчно налични средства, за да развие всичките си текущи петролни проекти.

Само през тази година китайските компании са дали милиарди долари за придобиване на дялове в петролните пясъци на Канада, мина за желязна руда в Гвинея, петролни залежи в Ангола и Уганда, аржентинска петролна компания и най-голямата в Австралия компания за метан добиван от рудно находище.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания в готовност за Трета световна война с Путин
Слави Трифонов поиска оставката на кмета на София заради кризата с боклука
Бивш румънски премиер: С влизането си в еврозоната България ще има конкурентно предимство пред Румъния
Българите от Великобритания масово се завръщат у нас
Ето защо няма смисъл да спестявате за пенсия след 10 години според най-богатия човек на света
ПП-ДБ ще върне мандата за съставяне на правителство веднага след връчването му
Пекин застана зад Танзания и осъди външната намеса след изборите
Гроздан Караджов: Над 30 милиона лева вече са обменени в евро през "Българските пощи"