Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китайските автомобили завладяват света
Какви автомобили ще шофират хората от бъдещето? Ако се съди по настоящите тендинции – германски и китайски. А след това – само китайски.
Всички последни анализи и прогнози сочат засилване на позициите на Азия на световния автомобилен пазар. Така например, по оценка на международната консултантска компания KPMG, от десетте автомобилни производители с най-добри перспективи за ръст, осем са азиатски. Повечето от тях са китайски фирми. На Запад най-уверени се чувстват германските автомобилни компании: те не отстъпват пред Изтока и дори укрепват позициите си за сметка на други западни производители.
Според допитване, проведено наскоро сред 200 топ-мениджъри на автомобилни компании, с най-големи шансове за стабилни позиции на световния пазар в следващите години са Volkswagen, BMW и китайската компания BAIC.
Германия и Китай са най-активни в завладяването на външни пазари. За миналата година по данни на китайската асоциация на автомобилните производители, експортът на коли е надвишил 1 млн. единици като ръста на този показател е над 50%. Такива темпове на усвояване на автопазари за последните две години не е демонстрирала нито една друга страна в света.
За отбелязване е, че ръстът на китайския автомобилен експорт не е тенденция от последната година. Докато през 2002 г. страната доставяше на външни пазари само 28 хил. автомобили, то през 2007 г. този показател надхвърля 600 хил. Следва известен спад в годините на кризата, който обаче е компесиран напълно от ръста за миналата година. И това съвсем не е пределът, казват експерти, тъй като на този етап експортът съставлява една двадедесета част от обема общо произвеждани автомобили в КНР, който е почти 20 млн. единици, но страната започва да се ориентира и съизмерва със световните лидери, които доставят зад граница около 50-80% от производството си.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.