НАП предупреждава за големи опашки през следващата седмица

НАП предупреждава за големи опашки през следващата седмица

Над 200 000 от очакваните декларации за облагане на доходите ще постъпят в Националната агенция за приходите (НАП) в последните 7 работни дни до края на април 2014 г.

От началото на годината до момента са подадени близо 300 000 формуляра, като всеки десети от тях е изпратен по електронен път. До края на кампанията - 30 април 2014 г., се очаква да постъпят над 500 000 декларации за облагане на доходите на физическите лица.

От НАП припомнят, че декларирането на доходите може да стане и в последния възможен ден - 30 април, но тогава е много вероятно да се наложи чакане на опашка. Данъчните формуляри се подават по електронен път, подписани с електронен подпис, по пощата с обратна разписка, на място в някои пощенски офиси срещу входящ номер, както и офисите на НАП по постоянен адрес.

Формулярът за доходите може да бъде попълнен и в електронен вариант с баркод, като за това не е нужен електронен подпис. Декларациите с баркод се обработват по-бързо от останалите и данъкът за възстановяване се получава в много по-кратък срок, отколкото при стандартните формуляри.

Годишната данъчна декларация за облагане на доходите на физическите лица може да бъде изтеглена от интернет сайта на Националната агенция за приходите. Формулярите се подават до 30 април 2014 г., като декларираният данък за довнасяне по декларацията трябва да бъде внесен в същия срок.

Плащанията на данъци могат да се извършват и по интернет чрез онлайн системата на НАП. 5% отстъпка ползват физическите лица, включително едноличните търговци, които изпратят декларацията си по електронен път, подписана с електронен подпис, в срок до 30 април 2014 г. Отстъпката се ползва върху размера на данъка за довнасяне, определен в декларацията.

И през 2014 г. клиентите на НАП ще подават само онези приложения от годишната данъчна декларация, които са попълнили, тоест няма да се налага да разпечатват и подават цялата декларация.

Повече информация, както и помощ при попълване на преводните нареждания, на пощенските записи и на данъчните декларации клиентите на НАП могат да получат на информационния телефон 0700 18 700.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 15 до 21 декември
Кая Калас: Постигането на сделка за финансиране на Украйна става все по-трудно
Проучване: Украинците не приемат мир на цената на територия и армия
ПП-ДБ смята нов кабинет в този парламент за невъзможен, ГЕРБ-СДС призова президента да участва в изборите
На днешната дата, 15 декември. Имен ден празнува Свобода
Бейби бумъри, Gen X, милениали, Gen Z - съществуват ли те в България?
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?