КНСБ: 2616 лв. са необходими на тричленно семейство за месечна издръжка
1454 лева на месец са необходими на един работещ, за да се издържа и да живее нормално по българските стандарти, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете до 14-годишна възраст сумата е 2616 лева. Това показват най-новите данни на Института за социални и синдикални изследвания и обучение на КНСБ за третото тримесечие на годината.
На тримесечна база се отчита ръст от 0,1%, а на годишна - 1,9%. Спрямо септември миналата година за тричленно семейство са нужни 48 лв. повече, а за един работещ - 27 лв. повече. За две години ръстът е с 240 лв. за тричленно домакинство и 134 лв. за един работещ. Лошата новина е, че до 1000 лв. продължават да получават сериозен процент от българите, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров при представянето на данните. По думите му това са около 32% (844 000) от българите, които могат да се определят като „работещи бедни“.
Необходимият доход за храна и обществено хранене е 578 лв. за работещо лице, информираха още от КНСБ. Храните поскъпват минимално с близо 1 процент за едно тримесечие, но на годишна база почти е с 3 на сто, като един от рекордьорите са лимоните с ръст от 30 процента в цената. Сензацията на тримесечието е кравето масло, което за година поскъпва с 10 процента, обявиха синдикалните експерти.
Повишава се изкупната цена на слънчогледа (+21.1%) спрямо септември 2023 г., съобщи зам.-директорът на ИССИО Виолета Иванова, цитирана от БТА. Това е индикация, че вероятно, според производителите, ще започне леко да нараства цената на олиото, коментира тя. Намаление има на изкупните цени на царевицата и хлебната пшеница. На световните пазари обаче цените на зърнените стоки се повишават, добави експертът. Има ръст при плодовете, като най-голям е той при лимоните, както и на зеленчуците, яйцата, мляко и млечни продукти. Групата на нехранителните стоки и услуги през последното тримесечие бележи намаление с 0.6%, а на годишна – 1.3%. При лекарствата се отчита нарастване с 3.5% на годишна база и с 0.1% на тримесечна. Лекарските услуги – с 5.9% на годишна база и с 0.7% за тримесечие. При групата на транспорта се бележи спад от 1.7% на тримесечна база, а на годишна – с 1.3%.
Стойността на т.нар. малка потребителска кошница от 20 жизненоважни стоки поскъпва с 2.2%, обяви директорът на ИССИО Любослав Костов. Предното тримесечие беше около 4%, уточни той. Темпът на поскъпване продължава, но с по-малка динамика, добави икономистът. КСНБ са сравнили цените в България и в други шест европейски държави - Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия и Румъния. Костов коментира, че някои хранителни стоки у нас са по-скъпи в сравнение с тези страни. Той даде за пример прясното мляко, което в България е 1.75 евро, а в Испания е 1.07 евро. Пшенично брашно тип 500 у нас е 0.92 евро, а в Испания – 0.71 евро и 0.78 евро в Румъния.
Общата стойност на малката потребителска кошница за 20 стоки у нас е 57.32 евро, а в Румъния – 41.54 евро, сочат данните на КНСБ. Сравнението между страните показва, че българите, получаващи минимална работна заплата, могат да закупят кошницата с основните продукти най-малко пъти за месец – 8.3 пъти, отчитат също от синдикалната организация.
КНСБ настоява в Бюджета за догодина да се заложи ръст от поне 10 процента на заплатите, както и да се изготви методика за официално измерване на заплата за издръжка, която да се изравни постепенно с минималната.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.