"Политическата криза продължава" и "Отбиване на номер": Коментарите след отхвърлената номинация на Желязков за приемиер

Политическата криза продължава и Отбиване на номер: Коментарите след отхвърлената номинация на Желязков за приемиер

Очевидно е, че политическата криза продължава. Това заяви президентът Румен Радев, след като парламентът отхвърли номинацията на Росен Желязков за премиер с 98 гласа "за", 138 "против" и двама "въздържали се".

"Нейното решаване изисква не само загърбване на личните и партийните интереси, но и адекватност. Това, което видяхме днес в парламентарния дебат, е, че някак личните нападки доминираха над политическите тези. А фокусът беше насочен повече върху миналото, отколкото върху настоящето и бъдещето. Всички, особено във време на криза, трябва да се водят стриктно от закона. Затова и аз стриктно ще следвам конституционната процедура оттук нататък", добави президентът без да посочи кога ще връчи втория мандат. 

"Ако се стигне до същата процедура, ако са неуспешни вторият и третият мандат, президентът има възможност да избира служебен премиер от няколко души. Казал съм на президента, че ако няма кой друг, тогава мога да съм служебен премиер", каза в служебният премиер Димитър Главчев.

Аз си работя, изпълнявам си задълженията. Не мога нищо да прогнозирам. Бюджетната процедура е септември-октомври. Имаме още два мандата, да видим какво ще се случи. Бюджетната процедура се изготвя от Министерството на финансите, експертите, които я правят, са едни и същи, и нямайте съмнение, че всичко ще бъде направено навреме, подчерта Главчев.

Коментар по темата дойде и от редиците на ДПС, които се разединиха при гласуването. 30 депутата гласуваха "за" кандидатурата на Росен Желязков, други 14 - "против", а един депутат от ДПС гласува "въздържал се". "Видяхме, че ДПС има 30 евроатлантически депутати и те ще бъдат депутати", каза председателят на ДПС Делян Пеевски. Парламентарната група на ДПС към настоящия момент е съставена от 45 народни представители след като от нея бяха изключени Рамадан Аталай и Айсел Руфад. Разединението в парламентарната група се случи на фона на противоречието между председателя на ДПС Делян Пеевски и почетния председател Ахмед Доган. Тази сутрин стана ясно, че Доган е препоръчал на народните представители от ДПС да гласуват "против" проектокабинета "Желзяков", но Пеевски е призовал за обратното. 

Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев определи неуспешния опит за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС като отбиване на номера. "За да бъде одобрено правителство, в такава тежка обстановка, е необходимо да има предварително обсъждане на програма в детайли, предварително обсъждане на политики, на законодателна програма и чак тогава може да се пристъпи към съставяне на Министерски съвет и да се търси подкрепа. Този опит, който видяхме, извинявайте, но беше просто отбиване на номера", каза той.

Общо почти три часа и половина бяха нужни на депутатите преди да стигнат до същинското гласуване на номинацията на Росен Желязков за премиер. През това време в залата се чуха различни обвинения и лични нападки. Началото на дебата беше поставен малко след 13 часа на обяд, след като Росен Желязков представи предлаганата от ГЕРБ-СДС структура и състав на Министерския съвет, който се състои съответно от миннистър-председател, един заместник министър-председател и 19 министри. Нямаше промени нито в състава, нито в структурата на кабинета. От трибуната Желязков изчете списъка, който бе представен и на Радев при връчването на мандата:

  • Министър-председатседател - Росен Желязков
  • Вицепремиер и министър на иновациите и растежа - Томислав Дончев
  • Министър на финансите - Людмила Петкова
  • Министър на външните работи - Даниел Митов
  • Министър на вътрешните работи - Калин Стоянов
  • Министър на регионалното развитие - Николай Нанков
  • Министър на труда и социалната политика - Деница Сачева
  • Министър на отбраната - Атанас Запрянов
  • Министър на правосъдието - Мария Павлова
  • Министър на образованието - Красимир Вълчев
  • Министър на здравеопазването - Костадин Ангелов
  • Министър на културата - Любен Дилов син
  • Министър на земеделието - Георги Тахов
  • Министър на околната среда и водите - Ивелина Василева
  • Министър на транспорта - Георги Гвоздейков
  • Министър на икономиката и индустрията - Теменужка Петкова
  • Министър на енергетиката - Делян Добрев
  • Министър на туризма - Евтим Милошев
  • Министър на младежта и спорта - Красен Кралев

Дебатите 

Средно в последните 3 години в България се провеждат избори на всеки 6 месеца, заяви номинираният за премиер с мандата на ГЕРБ-СДС Росен Желязков при дебатите за гласуване на правителство в парламента.

"От началото на демокрацията са проведени 15 парламентарни избори, от тях 4 са редовни. Кредитът на доверие на избирателите 90-та година започва с 83% участие, за да стигне до 34% на последните избори. 21-ва година има 4 избора - 3 парламентарни и един президентски. Предложеното правителство на ГЕРБ-СДС има за основна задача да преодолее три основни дефицита - дефицит на доверието и легитимността, дефицит на целеполагането и целепостигането, дефицит на правоприлагането", добави той. 

Уважаеми колеги, ако не положим усилия да преодолеем разделението, сме обречени на изолация - от обществото, от ритъма на времето и потребностите, и в крайна сметка с основните принципи на представителната демокрация, засега спрямо самите нас, и за съжаление го постигаме с незавидна усърдност, но нямаме право да обречем следващите поколения в недоверие и нихилизъм към държавата и държавността. Поемам ангажимент, че ако получим доверие, ние и моите колеги ще работим усърдно, честно и почтено за това България да си върне самочувствието и уважението", каза още Желязков. 

След тези думи председателят на парламента Рая Назарян откри дебата в залата. Първи взе думата Николай Денков от ПП-ДБ. 

"Едва ли има голямо различие в оценката на настоящата ситуация днес, но със сигурност има голямо различие поне по два въпроса - защо сме тук в тази ситуация и как можем да излезем от нея", посочи Николай Денков. Той посочи една по-различна гледна точка и призова всеки сам с гласуването си да реши коя то тези точки потвърждава. 

"През последните три години само ние от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" успяхме да сформираме редовни правителства. Правителства, които осигуриха по-високи доходи на хората и проекти за всяка една община в България, икономическа среда за рекордни инвестиции през последната година, политическа подкрепа за приемането на редица закони, някои от които заседнали от десет години, ясно позиции в интерес на България на международното поле и приемане в Шенген след 12 години чакане. В резултат, за първи път в историята на България, Световната банка ни постави в най-горната група на страните с високи доходи. И двете ни правителства бяха подкрепени в Народното събрание след трудни преговори за техните приоритетни задачи, определени в законодателна и управленска програма, за които получихме политическа подкрепа тук и благодаря на тези, които я оказаха. След това същите, или част от тях ни и свалиха", припомни Денков. 

Днес ни се предлага правителство от ГЕРБ, допълнено с няколко министри, доверени на Пеевски. Защо точно тези министри са подбрани, на какъв принцип, имаше ли изобщо преговори, и ако да, с кого? Наистина ли ни предлагат отново същите министри със същите схеми, които предизвикаха протестите през 2020 и 2021 година, както и министри от 2013 година, когато Пламен Горанов от Варна се запали и загина в протест срещу правителството "Борисов 1"? Това ли е най-доброто, което ГЕРБ може да предложи на България днес? Това не е правителство то типа "Завръщане в миналото", това е правителство от типа "Забравете за бъдещето". Няма как да подкрепим такъв кабинет, защото повечето от неговите приоритети очевидно ни разделят. Ако правителството, което днес ГЕРБ предлага, бъде избрано с гласовете на другите парламентарни групи, ние ще осветяваме всеки опит за злоупотреба с обществени средства или за лични, или за корпоративни интереси. Изборните резултати ни поставят в ролята на силна, конструктивна и проевропейска опозиция. Ще работим упорито да върнем вашето доверие, защото сме убедени, че с вашата подкрепа можем да постигнем много повече от това, което ни предлага ГЕРБ-ДПС днес, посочи Николай Денков. 

Докато акад. Николай Денков обвиняваше бившите си партньори за свалянето на общия им кабинет, както и за това, че предлагат министри от времето на протестите през 2013, 2020 и 2021 г., лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов стана и излезе. "Не ми се слушат лъжи. Денков бил направил правителство - той го направи с моите депутати. Всички признават хаоса в последните 3 години, той говори за успехи", заяви Борисов пред медиите.

Десетина минути по-късно от залата излезе и лидерът на ДПС Делян Пеевски. Той се отправи към кулоарите на Народното събрание, но без да каже нищо. Малко след това пък залата един по един започнаха да напускат и депутати на ГЕРБ и ДПС.  

ДПС сме втори и ще подкрепим мандата на първия. Ще вземем нашия и ще решим какво да правим, но ще положим всички усилия да има редовен кабинет. Ако се стигне до третия мандат, отново ще положим всички усилия. Управлението трябва да изповядва ценностите на Западния свят, затова не можем да водим преговори с "Възраждане". Българският народ не харесва модела на изтока и затова ние сме в западния модел и ще останем там. Ще водим преговори с всички останали партии, освен "Възраждане". Ще постъпим държавнически и при първия, и втория, и третия мандат. Това заяви зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев по време на дебатите преди гласуването на мандата на ГЕРБ-СДС в парламента. 

По думите му партията ще постъпи държавнически. 

"Първият извод от изборите е свалянето на доверието до критичен минимум. Вторият - всички хора, които излязоха да гласуват, искат да се стабилизира политическия процес. Да има стабилно мнозинство зад редовен кабинет. Ако не се състави правителство, на нов вот ще спадне избирателната активност. Липсата на сговор около политики, идеи, принципи и ценности ще доведе до избори. Доверието ще се загуби, а легитимността ще бъде оспорена. Отговорността е на всички, които са избрани за депутати", каза Цонев от парламентарната трибуна. 

Решението, което днес трябва да вземем, е да не подкрепим това правителство. Основният въпрос е "можем ли да намерим общо мнозинство, което да изключва ДПС", заяви в декларация от парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Той обясни, че няма нищо лошо във възможността да се отиде на нови избори. Най-хубавото нещо на демокрацията е възможността за право на избор, каза Костадинов. По думите му, поредицата от избори не е криза, а "очистителен процес", в който старите зависимости потъват и умират. Големият въпрос е дали ние ще желаем да ги отделим от тялото на българската държава, каза още той.  

Непосредствено преди парламентът да гласува проектокабинета "Желязков", лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за пореден път заяви, че единствената алтернатива на проектокабинета са нови избори.

"Обръщам се към ПП-ДБ. В трудни ситуации ние се подкрепихме и това е взаимно. Ако е имало ползи - те са общи, ако е имало вреди - пак са общи. Господин Денков, няма да ви позволя да ни прикрепяте с ДПС. И не е нужно да губим времето и на президентската двойка, и на Негово Светейшество, и на уважаемите дипломати, на съвета и съдебната власт. Ние единствено имахме нужда от осъзната подкрепа от 10-ина депутати от вас да си понесем цялата отговорност. Искам да питам българските избиратели на кого дадоха това право? Да, нашата избирателна система е такава, че в момента имаме това зацикляне в политическата система", каза Борисов. 

Лидерът на ГЕРБ се обърна към колегите от ДПС: "Благодаря за подкрепата!". "Вторият мандат няма да подкрепим и трети мандат няма да подкрепим, защото не е логично партии с по 6-7% да доминират над първите партии, не е демократично. Новата силна фигура в този парламент е Костадин Костадинов, и го казвам с уважение, но видях как днес ви изкомандва и вас, и БСП, и "Величие", за което му казвам "Честито!". И ако в третия мандат отиде при "Възраждане", мисля, че ще има правителство. Да спрем да се излагаме пред хората тука - те са се наслушали на всичко. Да кажем на българските граждани, че се извиняваме, че молим за прошка и ще се явим пак пред тях. С уважение се отнасям, никого не обиждам. Няма нужда от това. Да си пожелаем да се видим след изборите. Предлагам да прекратим гласуването и да отиваме да агитираме и да молим за прошка", каза Борисов. 

"Това, което чухме от господин Борисов би било много конструктивно, ако беше излязъл и беше казал: "Наистина се покайвам и искам прошка, че през всичките тези години съдебната реформа никога не влезе реално в сила". Ако беше казал: "Покайвам се, че службите на България не работят за българския народ. Покайвам се, защото всеки един пункт в индекса за корупция е равен на 700 лева средна работна заплата на всеки българин. Това е цената на корупцията в България". Ако беше казал: "Покайвам се, че си спазих уговорката. Покайвам се, че два пъти свалих редовно правителство, което имаше всичките шансове да напредне България още повече и дори ссамо с тези две правителства успяхме да влезем в категорията на най-богатите страни в този момент. Представете си, ако имахме четири години мандат", каза съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. 

"Аз също се покайвам", каза Кирил Петков и се обърна към българските избиратели. "Извинявайте, че в предишния ни наш шанс не сложихме тези реформи като приоритет. На сложихме като приоритет в първия месец да гласуваме реформа в сигурността и службите. Извинявам се, че не можахме да достигнем до реформите в правосъдната система, за които всички ние се надявахме. Съжалявам, че не успяхме да стигнем в отделните комисии и структури на държавата, които могат да направят живота на българите още по-добър. Но нещо, което чухме от нашите избиратели - никога няма пак да се изненадате от нас. Ние ще бъдем постоянни, конструктивни, с тези реформи ще ни водят напред. И ако някой мисли, че ще бъдем коалиционен партньор без тези реформи, дълбоко се лъже", добави Петков. 

Съпредседателят на ПП-ДБ се обърна към избирателите като заяви, че те могат да разчитат, че ще работят за всички антикорупционни и проевропейски реформи. 

Няма да подкрепим този кабинет и ще гласуваме против, заяви председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Според него, излизането от кризата, в която очевидно е държавата, може да стане само с експертен кабинет с ясна програма и този кабинет да има широка парламентарна подкрепа и да не може да бъде доминиран от една или друга политическа сила. Няма партия с необходимите гласове, която да доминира над останалите. Това е фект, другото са болни амбиции, добави той. 

Ако президентът връчи третия мандат на "Има такъв народ", ние ще отправим покана към всички политически сили в този парламент за разговори за експертен кабинет с ясна програма. Там ще се види кой и как работи - за държавата или за нови избори, добави Тошко Йорданов. 

Изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров заяви, че партията няма да подкрепи тяснопартийния кабинет, предложен от ГЕРБ-СДС. "От БСП ще подкрепим и ще работим за едно отговорно, родолюбиво, експертно, диалогично, надпартийно, пробългарско правителство. Много пъти предлагаме идеята за експертен кабинет с много ясен политически курс и мандат за реформи. Смятаме, че е възможен най-вече заради факта, че основните политически сили нямат някакви жизнено важни различия по ориентацията и перспективите пред България", отбеляза той.

Подхождаме с нужното уважение към нашия основен опонент през последните 15 години – политическа партия ГЕРБ, за това, че правят опит да съставят кабинет. Заедно с това нашата позиция е пределно ясна - казали сме не един път и не два пъти, че ние не можем да подкрепим такъв кабинет, заяви председателят на парламентарната група на "БСП за България" Борислав Гуцанов. 

Той коментира заявените три приоритета на проектокабинета "Желязков" и заяви, че тези приоритети не могат да получат гласовете на "БСП за България".

Никой не командва никоя парламентарна група и моля такава реторика да няма в парламентарната зала. БСП е на 130 години и досега не се е намерил никой, който може да управлява процесите в БСП извън БСП. Оставаме с уважението към нашия опонент, но различията ни са сериозни. Трябва да има кабинет, но на експерти, на националното спасение и съгласие, който да защитава интересите на България и да работи за просперитета на българските граждани, каза още Гуцанов.

Вие не сте показали и грам покаяние за всичко, което сътворихте досега, за да твърдите, че ще подобрите нещо. Вие само бавно унищожавате България, за да можете да я продадете и да се откупите. Аз съм нова в това, нямам опит като народен представител, но съм наблюдавала какво се случва, какви са последствията от вашите решения тук, заяви Красимира Катинчарова от "Величие".

"Как правителството ще подкрепи предприемачите, когато хора като кмета на Доспат изгонват всеки предприемач. Как ще подобрим образованието, когато вие нямате идея как правилно да се случва това, защото българското училище на създава кадри от него излизат възпитани консуматори и функционално неграмотни хора, които не умеят да мислят критично, как ще живее по-добре народът ни при подчинени медии и корумпиран съд и прокуратура, които действат като бухалки, как ще функционира туризмът, когато го убиват със соларни паркове и ветрогенератори, как ще имаме земеделие, какво ще ядем утре, как ще изхраним децата, когато земеделската плодородна земя се покрива със заводи за боклук, соларни паркове", попита Катинчарова от парламентарната трибуна.  

Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев коментира, че са се чули хубави думи в залата - като "отговорност", "държавническо поведение", "служба на народа". И поздрави Росен Желязков, че се е пожертвал, без да има мнозинство. 

"Искам да поздравя г-н Желязков. Да си готов да пожертваш себе си е изключително важно и достойно. Много внимателно слушах вашето изказване. От вас чух, че искате да управлявате с грижа и внимание за социална справедливост. Моят въпрос към вас, примерно с европейската икономическа политика, с което неравенствата в България взеха да спадат, доходите бяха най-бързо растящите, преди една седмица България влезе в графата най-богати държави от държавите със среден доход. До това, че м.г. населението на България намаля само с 2 000 души, а не с 50. За първи път миналата година се родиха повече деца. Това нещо, обаче, не е случайно. Това се случва, защото има целенасочена политика за данъчен кредит за млади семейства, затова че се увеличиха майчинските, че има безплатни детски градини, че има програми за спорт и изкуства. До това че минималната работна заплата беше закачена за средната, за да няма гета в България. Тази финансова политика беше отрчена и оплюта от вашата предизнорна кампания. Вашето правителство каква финансова политика ще води", попита Василев.

Според него, трябва да има дебат по политики, да дадете ясна програма и после да се направи състав на Министерския съвет. "Нашата грешка е, че поставяме България пред тясно партийните си интереси и знаехме, че ще платим цена. Платихме политическата цена за това. И тук идва разговорът за България и посоката, в която искаме да върви. И в този разговор трябва да бъдем честни. А честното е да кажем, че България е затапена от амбициите на един човек и зависимостите на друг човек. И докато този проблем не бъде решен, няма как страната да дръпне напред", посочи Василев. 

Към същинското гласуване се пристъпи около 15:20 часа като първо депутатите гласуваха номинацията на Росен Желязков от ГЕРБ-СДС за министър-председател. 98 депутата гласуваха "за" неговата номинация, "против" бяха 138, а двама "се въздържаха", с което предложението не беше прието. 

"С това конституционната процедура във връзка с указа на президента за избор на министър-председател, предвид на което следващите две решения (за структурата на Министерския съвет и персоналния съставна МС, бел. ред.) не следва да се гласуват. С това днешният ред за днешното заседание е изчерпан, с което го закривам. Следващото редовно парламентарно заседание е утре от 9 часа", обяви председателят на парламента Рая Назарян.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ