Българите намаляват усещането си за криза
Усещането за негативно въздействие на икономическата криза върху домакинствата в България намалява. Това сочи проучване, направено от институт „Отворено общество” и Световната банка сред 24 000 домакинства.
За засегнати от кризата през септември са се смятали 19%, а през февруари - 24%. Има спад в негативните оценки за общото икономическо положение в страната.
В същото време делът на домакинствата, които заради финансови затруднения и намалени доходи са принудени да ограничат разходите си за основни храни и потреблението на медицински и образователни услуги остава непроменен на относително високи равнища, казват от "Отворено общество".
Броят на хората, които се оплакват от намаляване на заплатата, е спаднал с една трета. С толкова се е увеличил и делът на тези, които са успели да си намерят работа. Всеки трети от безработните, търсещи работа през февруари, е успял да си намери до септември. Една десета от заетите през февруари са се оказали без работа половин година по-късно.
Негативните ефекти от кризата мигрират от едни сектори на икономиката в други. Забелязва се влошаване на състоянието на заетите в търговията. Данните показват подобряване на заетите в транспорта и преработващата индустрия. В строителството почти няма промяна.
Работещите в частния сектор са по-засегнати от кризата, отколкото тези в публичния сектор.
Изследването показва, че равнището на бедността в България се запазва устойчиво на високо за ЕС равнище. През септември 21.4% от населението са в риск от бедност според дефиницията на "Евростат". Заради недостиг на средства всяко трето домакинство е принудено да пести, като ограничава потреблението на основни храни. Всяко пето се лишава от необходими лекарства. Близо 8% от анкетираните заявяват, че пропускат хранения през деня, докато при най-бедната една пета от домакинствата този процент достига 17.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.