ЕК: Напредъкът срещу престъпността и корупцията в България е крехък

ЕК: Напредъкът срещу престъпността и корупцията в България е крехък

Напредъкът в борбата срещу престъпността и корупцията в България е ограничен и крехък, заключава новият мониторингов доклад на Европейската комисия, който ще бъде представен официално в сряда.

Резултатите срещу престъпността и корупцията са недостатъчни, проектът БОРКОР е неуспех, а новият Висш съдебен съвет не е независим орган с достатъчно потенциал да осъществи нужните реформи, смята ЕК. Тя отчита назначението "Пеевски" като тежко наследство, което властите трябва да положат сериозни усилия, за да преодолеят, и критикува и Комисията за конфликт на интереси и неотдавнашните непрозрачни номинации за конституционни съдии.

Вижте още: ЕК: България трябва да задълбочи реформите

Като положителни стъпки са отчетени отслабването на натиска на изпълнителната власт над съдебната, управленските действия на главния прокурор, спирането на спорните дарения за МВР, както и някои първи стъпки на ВСС за намаляване на натовареността на магистратите.

Скандалите с подслушванията и костинбродските бюлетини са бегло споменати само в бележка под линия в политическия доклад и в кратък текст в съпровождащите го технически описания.

"Политическата несигурност в България не помага за изграждане на консенсус, смяната на три правителства и събитията в страната за изминалите 18 месеца показват силната обществена воля за реформи", е оценката на Еврокомисията.

ЕК отново отправя 16 препоръки към България, повечето от тях са същите като през юли 2012-а - и оставя в сила наблюдението, без да се ангажира със срок докога. В проекта е записано, че следващият доклад за страната ни, както и за Румъния, с която вече не сме разделени, ще е след година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ