Над 4,5 млрд. лв. е усвоило българското земеделие за 3 години

Над 4,5 млрд. лв. е усвоило българското земеделие за 3 години

4,595 млрд. лева е усвоило българското земеделие от 2009 г. досега и няма как тези средства да не се отразят положително на сектора. Това заяви днес министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на първия земеделски бизнес форум „Предизвикателства, възможности и перспективи пред сектора”.

„Няма друг такъв сектор в българската икономика”, заяви министър Найденов и посочи, че ресурсите, които са се влели от европейски фондове в земеделието са повече от общия усвоен ресурс по всички оперативни програми, което прави още по-значим ръстът в земеделието спрямо останалите сектори в икономиката на страната.

Найденов уточни, че средствата, дадени за подпомагане инвестициите в българското земеделие и селските райони на страната в този период включват 1,978 млрд. от Европейския земеделски фонд за гарантиране на земеделието, 1,340 млрд. лева от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 1,276 млрд. лева, постъпили от националния бюджет. Той посочи още, че във времена на криза това е един голям шанс за българското земеделие, и има много факти и постижения, с които то може да се гордее, благодарение на тази помощ.

В този контекст министърът обясни, че разходите за инвестиции в земеделието са нараснали двукратно спрямо годините преди присъединяването към ЕС - от 463 млн. лева през 2006 г. до 966 млн. лв. през 2011 г., като те са насочени във важните за сектора нови технологии и модернизация на стопанствата, постигане на стандартите за безопасност на храни и фуражи, опазване на околната среда и хуманно отношение към животните.

Като доказателство за положителните процеси в отрасъла, министърът посочи, че през 2011 г. Брутната добавена стойност (БДС) от аграрния отрасъл бележи ръст от 22% спрямо 2010 г. и 28% спрямо 2009 г., а стойността на продукцията от отрасъл “Селско стопанство” през 2011 г. е нараснала с 12,6% спрямо предходната година.

Важен статистически показател, на който министърът се позова е и фактът, че България е една от държавите-членки с най-голямо нарастване на средния доход в земеделието през последните години –  увеличението с 23,2% за 2011 г. спрямо 2010 г. при средно 6,7% за ЕС-27.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ