Тази нощ връщаме часовниците с час назад
Припомняме, в 04.00 часа тази нощ България преминава от лятното към зимното часово време. Тогава трябва да върнем часовника с 1 час назад. Така, отново ще влезем в ритъм с естествения си биологичен часовник, който според учени от цял свят сериозно страда от изкуственото удължаване на светлата част на деня. И ще спечелим час сън в повече.
Промяната става по традиция в последната неделя на октомври. Сезонното местене на стрелките е в сила у нас повече от 30 години. Въведено е в България на 1 април 1979 г. Актуални европейски изследвания обаче показват, че човешкият организъм отказва да приеме изместването на стрелките безропотно. Напротив, напоследък все повече зачестяват проучванията, доказващи, че преминаването към лятно часово време всяка година в последната седмица на март причинява стрес за организма, към който той така и не се адаптира.
Германският учен от университета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен има мнение по въпроса. "Вътрешният биологичен часовник, „вграден” в гените ни е древен, колокото самите живи организми и не може да бъде излъган просто така", коментира той. "Когато смениш часовник, всъщност не се променя нищо, свързано със слънчевото време. А т.нар. циркаден ритъм на човека – вътрешният часовник на тялото – изобщо не се интересува от държавни постановления и следва единствено слънцето. Той е различен в зависимост от географското положение на мястото, където живеем. През есента и зимата, с естественото намаляване на дневната светлина, се вижда най-добре как се променя сънното поведение на всеки човек, което е тотално и рязко нарушено от смяната на времето през март", казва още ученият и уточнява: всичко се връща към нормалност при есенната смяна на времето.
Според друго изследване в САЩ, в понеделника след преминаването към лятното време в страната отчетливо нарастват автомобилните катастрофи с между 6 и 17%. А шведско проучване, наблюдавало сърдечните заболявания сред местното население в продължение на 20 години установява, че в първата седмица след смяната на времето през пролетта се увеличават с около 5% случаите на инфаркт. И обратно – сърдечните удари намаляват с 5% през есента.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.