Тази нощ местим стрелките с час напред
В 3:00 ч. сутринта на 30 срещу 31 март стрелките на часовника се местят с един час напред. Смяната към лятно часово време става традиционно в последната неделя на месец март. Промяната ще продължи до последната неделя на октомври, когато отново ще се върнем към астрономическото време.
Въртенето на стрелките е официално въведено в Европа през 1976 г. по искане на Франция. Великобритания обаче е първата държава, която го прилага още през 1908 г. Целта била да се използва по-активно дневната светлина и да се икономиса ток. Лятното часово време е най-често използвано в районите с умерен климат поради значителните изменения в съотношението светла/тъмна част от денонощието в зависимост от сезона от годината.
У нас тази практика е въведена през 1979 г. с постановление на Министерския съвет. Според него тогава, на 1 април, часовниците се коригират с един час напред, а на 1 октомври - с един час назад. От 1997 г. вече сменяме времето рано сутринта в последната неделя на март и в последната на октомври.
Често срещана заблуда е, че първият, предложил лятното часово време, е Бенджамин Франклин в писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г. Това предложение обаче било по-скоро с хумористичен нюанс и всъщност предлагало парижани да стават и да си лягат по-рано.
За пръв път промяната на часовниците е спредложена сериозно от Уилям Уилет в разработката му „Пилеене на дневна светлина“, публикувана през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме, въпреки наличието на значително лоби срещу идеята.
Тя се осъществява на практика за пръв път от правителството на Германия по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последва примера, като отначало въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г. На 10 март 1918 г. Конгресът на САЩ установява няколко часови зони и официално въвежда лятното часово време, но законът не намира отзвук и скоро е отменен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.