Гигантска древна черна дупка преобръща теориите за Вселената

Гигантска древна черна дупка преобръща теориите за Вселената

Гигантска древна черна дупка преобръща теориите за Вселената

Астрономи са открили гигантска древна черна дупка, зареждаща с енергия на яркия квазар в ранната Вселена, съобщава сп. „Нейчър”. Масата на черната дупка е 12 млрд. пъти по-голяма от Слънцето, а количеството енергия, което квазарът получава, е квадрилион пъти по-голямо от слънчевата.  

Квазарът SDSS J0100+2802 е на разстояние 12,8 млрд. светлинни години от Земята, извън пределите на наблюдение на Вселената. Обектът се е образувал само 857 млн. години след предполагаемия Голям взрив преди 13,7 млрд. години, в „детството” на Вселената (сравнимо с живота на стогодишен човек, това означава 6 г.)

Тази епоха на рейонизация е настъпила след „тъмните векове” – тогава пространството за пръв път е било осветено от първите галактики и квазари. Необичайната яркост на квазара ще позволи на учените са направят безпрецедентно точни измервания н температурата, йонизацията и съдържанието на метали по време на рейонизацията.

Досега астрономите смятаха, че черните дупки са значително по-млади. Преди откриването на чедовищната нова черна дупка за най-голяма се смяташе черна дупка на възраст по-малко от 1 млрд. години и с маса само 5 млрд. пъти по-голяма от Слънцето.

Светлината на квазара SDSS J0100+2802 е 420 трилиона пъти по ярка от слънчевата и седем пъти по-силна от тази та най-далечния квазар, известен на астрономите.

Масата на черната дупка е най-голямата в сравнение с най-отдалечените квазари. Учените останали поразени от размерите на космическия обект – смята е, че подобни обекти набират масата си дълго време, засмуквайки газ и попаднали наблизо звезди.

Обектът е бил открит с Лидзянския телескоп, провинция Юнан в югозападен Китай. По-късно разстоянието до квазара и масата на чернта дупка са били определени от Големия бинокулярен телескоп и Полиогледалния телескоп в Аризона. Резултатите са били проверени от Магелановия телескоп в Чили и от обсерваторията Джемини в Хавай.

Според астрономите откритието е трудно обяснимо с познатите теории.

При такава маса суперголямата черна дупка би трябвало да расте по-бързо от своята галактика. Досега се смяташе, че галактиките и техните черни дупки растат заедно и еднакво.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ