Нова теория за образуването на златото на Земята

Нова теория за образуването на златото на Земята

Нова теория за образуването на златото на Земята

Микроби са изиграли ключова роля при образуването на най-големите златни залежи на Земята.  Находищата на планетата са могли да възникнат в съвсем малък период от време – между появата на живот на планетата и насищането на атмосферата с кислород. Затова в днешно време нови златни залежи не могат да се образуват, твърдят авторите на изследване, цитирано от New Scientist.

След откриването на най-голямото находище на злато Уитуотърсранд, ЮАР, през 1886 г. оттам да добити около 40 000 метрични тона злато – почти половината от всички златни запаси, изкопани някога от човечеството.  Находището е възникнало преди около три милиарда години и геолозите все още спорят как се е появило.

Известно е, че златото е попаднало на повърхността в резултат на ерозията на златоносните жили в гранитните скали на Каапваал Кратон (хребет в провинция Лимпопо, ЮАР, едно от двете места в света с най-древната земна кора, образувана преди 3,6-2,5 млрд. години). Не е ясно само как тоновете злато са се озовали на няколко стотин километра на юг .

Според Кристоф Хайнрих от Швейцарския технологичен институт роля за това са изиграли не само механичните процеси на отмиване на парчета метал от реките от планинските скали. Златото е било „събрано” от микробни колонии в плитките водоеми на Уитуотърсранд, смята той.

Преди 3 млрд. години в атмосферата на планетата почти не е имало кислород  (след 500 млн. години водораслите и цианобактериите започват да го произвеждат).  Въздухът е бил наситен със серни газове като сероводорода, които вулканите изхвърляли в атмосферата. Тези газове се връщали на повърхността на Земята под формата на киселинни дъждове. Златото се образувало в серни съединения, които се разтваряли във водата, а оттам микробите събирали метала.

Ако в атмосферата е имало повече кислород, той би влязъл в съединението на сярата и златото и би ги унищожил преди да попаднат в плитките водоеми с микроби.

„Въпросът за 1 млрд. долара е дали и останалите залежи са се образували при същия процес”, казва Хайнрих. Ако отговорът е положителен – т.е. ако златото не се е придвижило със залежите златоносен пясък, геолозите вече няма да търсят богати на злато пясъци, а следи от докамбрийски живот злато, особено в наситените с въглеводород шисти.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ