Рядък феномен през нощта в неделя: Червена Суперлуна

Рядък феномен през нощта в неделя: Червена Суперлуна

Рядък феномен през нощта в неделя: Червена Суперлуна

Пълното лунно затъмнение на 28 септември ще е много зрелищно, защото за пръв път от 30 години ще съвпадне със суперлуние, когато Луната се доближава максимално до Земята.

През нощта в неделя срещу понеделник Луната ще е необичайно голяма и ще бъде обагрена в червено. Феноменът ще е величествен и рядък – няма да бъде видян отново преди 2033 г., предава Франс прес.

"Всички условия са налице, за да може предстоящото пълно лунно затъмнение да е впечатляващо", заяви астрономът Паскал Декан от Парижката обсерватория, цитиран от БТА. От американския континент до Близкия изток, пълното лунно затъмнение ще може да се наблюдава повече от един час - от 2 ч. и 11 мин. до 3 ч. и 23 мин. по Гринуич.

Луната не излъчва своя собствена светлина, а отразява слънчевата. В ранните сутрешни часове в понеделник Луната ще е на една линия със Слънцето и Земята.

"Ще има пълно лунно затъмнение, защото цялата Луна ще попадне в конусовидната сянка на Земята", поясни Декан. „Сянката на Земята е с около три пъти по-големи размери в сравнение с тези на Луната. Затова Луната ще е изцяло в сянката на Земята".

Пред погледа ни Луната ще изчезне, тъй като до нея няма да достигат слънчеви лъчи, преди да се появи отново, обагрена в червено. С това е свързано названието на феномена Кървава луна.

Червеното се дължи на светлинно явление. Слънчевите лъчи, които преминават през атмосферата, са отразени с изключение на червените лъчи от спектъра. Те са подложени на ефекта от друго явление - атмосферата ще ги отклони, за да осветят лунната повърхност.

"Интересно е, защото цветът на лунната повърхност ще зависи от състоянието на земната атмосфера", отбеляза Декан. „Ако в атмосферата има много частици вследствие например на голямо замърсяване, червените лъчи също ще бъдат отразени и няма да достигнат до Луната. Ако Луната е кървавочервена, ще може да се успокоим за състоянието на земната атмосфера, но ако е много тъмна, това ще означава, че положението е катастрофално".

Във видео, обясняващо явлението, специалист на НАСА обяснява: "Първо имаме пълнолуние, добавете към него най-близката точка на Луната по елиптичната й орбита около Земята, заради което ще изглежда до 14 процента по-голяма в диаметър. Това е суперлуна. Комбинирайте това със затъмнение, когато Луната минава зад Земята в сянката и получава червеникав оттенък. Това предлага лунното затъмнение по време на суперлуние".

При преминаването на Луната през перигея на нейната орбита тя ще се доближи на минималното разстояние от 363 700 км до Земята. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ