Европейски държави правят обща система на здравеопазване

Европейски държави правят обща система на здравеопазване

Група от европейски държави планира създаването на съвместна, опростена и по-евтина здравна система за гражданите си, съобщава BBC.

Настоящият модел на национални системи за лечение излиза много скъп. Той прави издръжката на европейския пациент десет пъти по-скъпа, отколкото тази на пациента в Щатите. Чрез координацията и съвместяването на нова здравна система ще се спестят пари, ще спре и забавянето на растежа на местите икономики, твърдят поддръжниците на идеята.

Изграждането на обща пациентска система е цел, която ЕС преследва в продължение на десетилетия. Тя обаче убягва на съюза, заради липсата на единодушие сред 27-те членки. Една от основните пречки пред създаването й е проблемът с чуждите езици. Държавите членки не могат да се споразумеят за преводите. Преди време беше предложено системата да има три официални езика – английски, немски и френски. Тогава Испания и Португалия се противопоставиха.

Сега Германия, Великобритания, Холандия, Швеция, Словения и Ирландия и няколко други европейски държави искат да задвижат процедурата за разработването на общата здравна система чрез прилагането на правото за съвместно сътрудничество, записано в Лисабонския договор.

По силата на това право, девет и повече държави в ЕС могат да наложат в рамките на общата си територия промените и правилата в които имат консенсус, като по този начин те могат да пренебрегнат волята на малцинството.

Това право досега беше използвано веднъж – за да се опрости бракоразводната процедура между съпрузи от две различни членки на ЕС.

Юридическите експерти смятат, че прилагането му няма да навреди на свободната конкуренция в здравните услуги на съюза.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ