Европейски компании поискаха по-ниски цени от "Газпром"

Политика за бисквитки

Френската GDF Suez, австрийската Econgas, а също и германските Wingas и Wintershall Erdgas Handelshaus (WIEH) са изпратили до "Газпром" уведомителни писма в които искат да се преразгледат цените на доставяното синьо гориво от руската компания и да бъдат намалени. Това съобщи "Интерфакс" като се позова на изявление на зам.-генералния директор на „Газпром” Сергей Челпанов.

Според него, става въпрос за нормални търговски преговори. „През 2013 г. за много от клиентите на концерна настъпва юридическа възможност да поискат преразглеждане на цените. Това е нещо обичайно и е трудно да се каже отсега какви ще бъдат резултатите от преговорите”, отбелязва той.

Европейските компании и преди са изявявали желание да получат намаления за горивото или да се откажат от условието, известно като „вземи или плати". Според него клиентите трябва да заплащат договорения минимум доставяно количество, дори и да потребяват по-малко от него, коментира руското онлайн издание Lenta.ru.

То отбелязва още, че някои държави са стигали до съд, водят дела в момента или планират да заведат искове срещу газовия концерн. В края на декември миналата година например Полша постави ултиматум на „Газпром”, че ще заведе дело ако газовият гигант не приравни цените й с общоевропейските. А през октомври чешкото подразделение на германския концерн RWE обяви, че е спечелило съдебен спор да не плаща предвидени в договора с „Газпром” глоби за неспазване на принципа „вземи или плати”.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лунната мисия с четирима астронавти „Artemis II“ на NASA се завърна успешно на Земята
Заседание на кризисния щаб COBRA: Великобритания се подготвя за протести заради скока на цените
Времето: Облачно, ветровито, на много места и дъждовно
Здравното министерство въвежда ясни правила за медицинската помощ от разстояние
Неизвестно за известните: Търговец на юфка става "Крал на перлите" и главен бижутер на императора в Япония
Патриарх Даниил ще отслужи богослуженията за Възкресение Христово от катедралата „Св. Александър Невски“
Иран и САЩ сядат на масата за преговори в Исламабад
На днешната дата, 11 април. Велика събота