Европейският съюз ще помогне на Гърция?

Европейският съюз ще помогне на Гърция?

Европа изработва финансов план за помощ на Гърция, съобщи Bloomberg. Така финансовите министри на ЕС отстъпват от категоричните правила да не се дават пари на затруднени държави, за се избегне по този начин  евентуална по-тежка криза за единната европейска валута.

В момента еврото изживява най-трудния си тест от дебюта през 1999 г. От ноември досега спадът на единната европейска валута спрямо долара е  10%. Официални представители от 16-те страни в еврозоната изработват стратегия за отпускането на спешни заеми, в случай че се провали планът на гръцкото правителство да намали своя бюджетен дефицит с 4,8 млрд. евро през 2010 г. чрез увеличаване на данъците и намаляване на заплатите в публичния сектор.

Преговорите за помощта се водят от министър-председателят на Люксембург Жан-Клод Юнке, който е и единственият останал политически лидер от поколението, създало договора за еврото през 1991. По силата на този документ решенията за лихвените проценти са в ръцете на базираната във Франкфурт Европейска централна банка, но същевременно всяко правителство може само да следва своя данъчна и разходна политика. Жан-Клод Юнкер уточни, че предоставянето на гаранции по заеми не е част от предвидената помощ.

Помощта за Гърция вероятно ще бъде под формата на преки заеми, отпуснати от еврозоната, каза европейски служител, пожелал да запази анонимност. По време на срещата няма да стане ясно какъв ще бъде източникът или размерът на тези парични средства, както и какви ще бъдат лихвените проценти по заемите и тяхната продължителност.

Срещата на финансовите министри от еврозоната ще продължи и днес, като към тях ще се присъединят министрите на финансите на останалите страни от Европейския съюз. Освен фискалната криза в Гърция ще бъде обсъдено затягането на регулацията за високорисковите фондовете за защита от фалит.

От официалното изявление на финансовите министри на еврозоната в понеделник стана ясно, че целта на плана за оказване на спешна финансова помощ е да се съхрани финансовата стабилност на еврозоната. Окончателното решение по този въпрос обаче ще зависи от лидерите на всички 27 страни в ЕС.

Над 60% от гърците подкрепят строгите мерки на правителството за намаляване на бюджетния дефицит според проучване на социологическата агенция Marc. Въпреки това днес служителите на Националната електрическа компания на Гърция започнаха стачка срещу мерките на правителството. Тя ще продължи 48 часа и може да оставят страната на тъмно.

Бюджетният дефицит на Гърция за първите два месеца на тази година е намалял със 77% на годишна база - до 903 млн. евро, съгласно данни на министерството на финансите.

Днес стана ясно, че “Standard&Poor” спира кредитното наблюдение над Гърция, тъй като обявените мерки засега за достатъчни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ