Париж спира старите коли от 1 юли

Политика за бисквитки

Колите, които замърсяват най-много, няма да имат право да се движат в Париж от 1 юли. Кметството и транспортните власти са договорили с екоминистърката Сеголен Роаял за въвеждането на 6 лиценза за качеството на въздуха и поставянето на цветни стикери на предното стъкло на колите, показващи в каква степен замърсяват, пише „Еко“.

Новите винетки ще позволят отсяването кои коли могат да се движат из френската столица. Подобни мерки вече бяха въведени от 1 юли миналата година за  автобусите и големите камиони, произведени преди 2001 г.  Сега са на ред малки камиони и леките коли, пуснати преди 1997 г. , както и превозните средства на две колела отпреди 1 юни 1999, на които ще бъде забранено да кръстосват града през седмицата. Мерките ще засегнат около 10% от автомобилния парк в Париж.

От 1 октомври ще има глоба за нарушителите. На първо време тя ще е 35 евро, а от началото на 2017 г. -  68 евро за леките коли и 135 за тежките камиони.

Колите ще бъдат разделени на 6 категории, като в първата са електромобилите и колите на водородно гориво. В последна, седма категория, извън класификацията, попадат колите отпреди 1997 г., които няма да имат право на винетка.   

Чрез различните категории винетки властите се надяват да вземат прогресиращи мерки срещу замърсяванията, както и срещу увеличаващия се трафик.

Междувременно Сеголен Роаял подписа на 9 април указ, че при замърсявания над допустимите норми или при продължителни замърсявания на въздуха властите могат да прилагат спешни мерки и да ограничават трафика до нормализирането на ситуацията. В четвъртък предстои объждането на допълнителни мерки, според които ограниченията могат да бъдат въвеждани изпреварващо, един или два дни преди очаквани пикове на замърсяването на въздуха.

Асоциацията  „40 млн. автомобилисти“ заведе колективен иск в съда срещу рестрикциите на парижкото кметство. Според организацията мерките са социално несправедливи и санкционират първо най-скромните с най-стари коли.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Иран изстреля ракети към Турция, българското правителство свиква спешно Съвета по сигурността
Запрянов е разрешил преминаването на съюзнически въоръжени сили през въздушното ни пространство
Тартор на японската мафия „Якудза“ беше вкаран за 20 г. в затвора чрез агенти под прикритие
Революционната гвардия на Иран обяви "тотален контрол" над Ормузкия проток
Директорът на НСОРБ: Има забавени плащания по Общинската инвестиционна програма
Войната на САЩ и Израел срещу Иран предизвиква сериозни затруднения в доставките на петрол и газ
Могат ли ирански ракети да ударят България?
Времето в сряда: Слънчево с пролетни температури