Бизнесът: Плащаме 38,6% по-скъп природен газ от борсовата му цена в Европа

Бизнесът: Плащаме 38,6% по-скъп природен газ от борсовата му цена в Европа

Бизнесът у нас плаща  с 38,6 на сто по-скъп природен газ от този на борсите в Европа. Това се казва в писмо на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР)  до министър-председателя  Гълъб Донев, до министъра на енергетиката Росен Христов, председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране  Иван Иванов и до изп.-директор на "Булгартрансгаз" Деница Златева заради  високите цени на природния газ в сравнение с котировките на референтния газов хъб TTF. 

От асоциацията настояват да се предприемат незабавни  мерки за намаляване на разликата между спотовата цена на природния газ и цената за българските стопански потребители. По оценки на АОРБ тези разлики ще доведат до допълнителен разход за индустрията от около 42 млн. лв. месечно или приблизително 125 млн. лв. за периода февруари - април.

"Ясно личи, че, освен че започнахме да плащаме по-скъп газ от Западна Европа, ножицата се отваря с всеки изминал месец", категорични са от АОРБ.

От асоциацията припомнят, че съгласно договора за доставка на природен газ по свободни цени за 2023 г между „Булгаргаз“ ЕАД и клиенти, присъединени към газопреносната система, доставната цена се образува като сума от предложената от обществения доставчик за утвърждаване от КЕВР цена и премия, възлизаща на 11,64 лв. за мегаватчас(MWh).

Предложената за утвърждаване цена за м. април 2023 г. е 103,08 лв./MWh, съответно очакваната цена за индустрията е 114,72 лв./MWh или 58,66 EUR/MWh. Същевременно към 22 март 2023 г. фючърсните котировки на TTF за април на борсата ICE възлизат на 42,32 EUR/MWh (82,77 лв./MWh). Прогнозната разлика, която ще надплати бизнеса за април възлиза на 16,34 EUR/MWh (31,96 лв./MWh) или 38,6%, изчисляват от АОРБ.

От там припомнят, че сходна е ситуацията и през текущия месец: цената за промишлеността е 118,38 лв./MWh (60,53 EUR/MWh). Средната цена на ТТF spot на борсата ЕЕХ от 1 до 21 март е 45,31 EUR/MWh (88,62 лв./MWh) – разлика от 33,6% не в полза на българския пазар. За февруари – цената за бизнеса е 135,99 лв./MWh (69,53 EUR/MWh), а средната цена на ТТF spot – 53,64 EUR/MWh (104,91 лв./MWh) като  разликата е 29,6%.

Отчитайки дългосрочния договор на обществения доставчик „Булгаргаз“ за доставка на един милиард кубически метра природен газ от „Азербайджан Газ Съплай Къмпани“, обвързан 100 % с петролна компонента и ниските котировки на петролните деривати, българският бизнес няма обяснение за формираните от „Булгаргаз“  и одобрявани от КЕВР цени на газа от началото на годината, добавят още от АОРБ.

Също така, няма никаква яснота дали са предприети мерки за смекчаване на ефекта от скъпите количества газ, нагнетени в „Чирен“, който основен генератор на високите цени. Нарастващите разлики в цените на природния газ и то в момент, в който пазарната конюнктура в Европа се подобрява, ще влошат конкурентоспособността на българската индустрия и забавят икономическия растеж.

Същевременно не е налична и реална обосновка за размера на премията, начислявана от „Булгаргаз“ ЕАД от почти 12 лв/Мвтч, която също допринася за оскъпяването на доставките, се казва още в писмото на работодателската организация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ