Цените на петрола се повишиха на фона на потенцилно ограничаване на добива от ОПЕК+

Цените на петрола се повишиха на фона на потенцилно ограничаване на добива от ОПЕК+

Цените на петрола се повишиха на фона на потенцилно ограничаване на добива от ОПЕК+

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като предходната сесия паднаха до деветмесечно дъно поради индикациите, че групата ОПЕК+ може да въведе съкращения на добива, за да избегне по-нататъшен срив на цените, пише Ройтерс

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,95 долара, или 1,13%, до 85,01 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,90 долара, или 1,17%, до 77,61 долара за барел.

В предишните две търговски сесии Брента се срина със 7,1%, докато WTI загуби 8,1% от стойността си под двойния натиск на силния щатски долар, който прави деноминирания в зелени пари суров петрол по-скъп за купувачите, използващи други валути, както и нарастващите опасения, че увеличенията на лихвените проценти от водещите централни банки ще предизвикат рецесия, която ще намаляване на търсенето на гориво.

Във вторник отслабването на зелените пари осигури известно облекчение на петролния пазар. Доларовият индекс се отклони малко от 20-годишния връх, достигнат предишния ден.

Представители на големите страни производители на петрола реагираха на последните дни на спад, като посочиха, че може да предприемат действия, за да запазят ценовата стабилност.

Иракският министър на петрола Ихсан Абдул Джабар каза в понеделник, че рганизацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, наблюдават ситуацията с цената на петрола, като искат да поддържат баланс на пазарите.

„Не искаме рязко увеличение на цените на петрола или срив“, каза той в интервю за иракската държавна телевизия.

Анализатори заявиха, че по-нататъшни разпродажби на петролните пазари могат да накарат ОПЕК+ да се намеси, за да подкрепи цените, като колективно намали добива си.

„Ако искаме да видим съкращения, те ще трябва да бъдат доста по-големи от договорените на последната среща на групата 100 000 барела на ден, за да имат значително въздействие върху пазара“, посочиха в бележа анализатори от ING Economics.

ОПЕК+ увеличи производството тази година след рекордни съкращения, въведени през 2020 г. поради унищожаването на търсенето, причинено от пандемията от COVID-19. През последните месеци обаче организацията не успя да изпълни планираните си увеличения на продукцията, подкопавайки ефективността на всички обявени намаления на продукцията.

Допълнителна несигурност на пазара идва и от войната в Украйна и липсата на яснота относно планираното ограничение на цените на руския петрол в Европейския съюз.

„Кипър и Унгария са сред страните, които изразиха противопоставяне на предложението. Имаше очаквания за постигане на сделка тази седмица, но сега това изглежда малко вероятно“, коментира от ANZ Research в бележка.

Очакваното пристигане на урагана Иън накара BP Plc и Chevron Corp да спрат производството в понеделник на офшорни петролни платформи в Мексиканския залив - най-големият офшорен производствен регион на САЩ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ