МВФ: Европа ще се откаже от руските енергийни ресурси до 2030 г.

МВФ: Европа ще се откаже от руските енергийни ресурси до 2030 г.

Базовият сценарий на Международния валутен фонд (МВФ) предполага, че европейските държави ще се откажат от руските изкопаеми горива до 2030 г. Делът на Русия във вноса на газ в ЕС намалява от 41% през 2021 г. до 15% през първите десет месеца на 2023 г.

В доклада си МВФ се спира на месечните доклади на Евростат. Според тези данни Германия е пренасочила вноса си на природен газ като разчита все повече на Норвегия, чийто дял е нараснал от 19% на 60%, и към страни като Белгия и Нидерландия. Очаква се Европа да внася повече изкопаеми горива от САЩ. По-високите цени ще подтикнат ЕС да увеличи производството на енергия, което ще намали съотношението на зависимост от вноса с 1,2 процентни пункта.

Експертите смятат, че санкциите върху петрола и въглищата от Русия ще „диверсифицират енергийния внос на Европа от неевропейски доставчици в по-голяма степен, отколкото прекъсването на доставките на руски газ“. Според МВФ енергийната сигурност на Европа се е влошила в годините преди руско-украинския конфликт, тъй като страните са разчитали на внос „от все по-малък брой доставчици“.

МВФ прогнозира „смесени последици за енергийната сигурност на Европа в средносрочен план“ от войната в  Украйна. Според експертите конфликтът е предизвикал „най-тежката енергийна криза в Европа от 70-те години на миналия век насам“ и е върнал енергийната сигурност „на първо място в политическия дневен ред“. Конфликтът може да доведе до „постоянно повишаване на цените на енергията в Европа“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ