Бизнес перспективи: Моментът на истината за улавянето на въглеродния диоксид

Бизнес перспективи: Моментът на истината за улавянето на въглеродния диоксид

Шефът на световния научен орган по въпросите на климата сравни внедряването на улавянето и съхранението на въглероден диоксид (CCS) с "опит за избутване на вода нагоре по склона", поставяйки под въпрос технология, която нефтената и газовата индустрия отдавна изтъква като неразделна част от плановете за нулеви нетни емисии. Джим Скеа, ръководител на Междуправителствената експертна група по изменението на климата към ООН, предупреди във вторник, че разширяването на улавянето на CCS  все още е изправено пред значителни предизвикателства, съобщи CNBC.

Улавянето и съхранението на въглероден диоксид се отнася до набор от технологии, предназначени за улавяне на въглероден диоксид, обикновено от дейности с високи емисии, като например производство на електроенергия или промишлени съоръжения, които използват изкопаеми горива или биомаса за гориво.

Уловеният въглероден диоксид, който може да бъде уловен и директно от атмосферата, след това се компресира и транспортира по тръбопровод, кораб, железопътен транспорт или с камион, за да бъде използван в редица приложения или да бъде трайно съхранен под земята.

Поддръжниците смятат, че CCS може да играе важна и разнообразна роля за постигане на глобалните цели в областта на енергетиката и климата, докато някои изследователи, активисти и групи за защита на околната среда твърдят, че тези технологии не са решение.

"Едно от предизвикателствата е, че ако вземете неща като слънчевата енергия, тя е модулна и дребномащабна и можете да я внедрите в системата по-бързо. След като преминете прага, това се случва от само себе си", казва Джим Скеа. "Улавянето и съхранението на въглероден двуокис е по-скоро като опит за избутване на вода нагоре по хълма, за да я вкараш в технологични системи - това е по-голямо предизвикателство.", обяснява той

Коментарите на Скеа бяха направени по време на първия ден от Международната енергийна седмица, известна преди като Международна петролна седмица - тридневна световна енергийна конференция в Лондон, която събира висши представители на индустрията.

Все още има да се решават някои "инженерни проблеми", каза Скеа, подчертавайки, че улавянето на въглерод вероятно ще бъде само част от плановете за декарбонизация.

"За мен големите предизвикателства са свързани с бизнес моделите и политическата рамка, в която се осъществява. Ако имаме волята да се справим с тези проблеми, тогава виждам, че CCS има своята роля. Това не е отговорът на всичко, но със сигурност е част от картината", каза Скеа.

Наред със стратегиите за нулеви емисии на някои от най-големите петролни и газови компании в света, CCS заема важно място в плановете за климата на много световни правителства.

В края на миналата година близо 200 държави на конференцията за климата COP28 в Обединените арабски емирства се споразумяха за "отказ" от изкопаемите горива в текст, който страната домакин обяви за "консенсус в ОАЕ".

Някои изразиха загриженост, че в споразумението улавянето на въглероден диоксид е поставено наред с възобновяемите енергийни източници като технологии, които могат да осигурят отказ от изкопаемите горива.

Shell призовава за повече инвестиции в CCS

Запитан от CNBC за предизвикателствата пред улавянето на въглероден диоксид като решение за климата, главният икономист на Shell Малика Ишваран заяви, че сега е моментът да се "съживят" инвестициите в улавянето на въглероден диоксид.

"Смятам, че, ако трябва да сме честни, това е нещо, което се нуждае от известно време, за да започне да се развива. От десетилетия слушаме за CCS и не виждаме толкова много да се превръща в нещо комерсиално", каза Ишваран пред участниците в конференцията International Energy Week.

Ишваран от Shell заяви, че улавянето на въглерода като технология няма собствена стойност в енергийните системи, а стойността му се дължи на способността му да премахне нещо вредно от атмосферата.

"Смятам, че това е моментът, в който трябва да се даде тласък на всички технологии, които са необходими за постигане на нетна нула. И аз бих включила CCS в това число, тъй като ще има употреби и случаи, в които е необходимо да се изпо

Международната агенция по енергетика вече призова петролната и газовата индустрия да се откаже от "илюзията", че улавянето на въглероден диоксид е решение на проблема с изменението на климата, като вместо това настоява най-големите енергийни компании да увеличат инвестициите си в чиста енергия.

В доклад, публикуван на 23 ноември миналата година, МАЕ заяви, че петролната и газовата индустрия е изправена пред "момент на истината", в който производителите трябва да изберат между това да допринесат за задълбочаването на климатичната криза и да преминат към чиста енергия. Генералният секретар на ОПЕК Хайтам ал-Гайс се опита да отвърне на коментарите на МАЕ, като заяви, че докладът "несправедливо очерня" петролната и газовата индустрия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ