Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|10-те жизненоважни точки на международната търговия
Знаете ли кои са стратегическите търговските анклави, през които минават корабите, натоварени с продукти и стоки от далечни страни? Ако бъдат затворени тези жизненоважни точки на международния трафик, това би довело до повишаване на цената на суровините и производството. В тази статия ви представяме 10-те най-важни точки на международната търговия, пише eleconomista.es.
Суецкият канал
Когато контейнеровозът Ever Given заседна в Суецкия канал през март 2021 г. в продължение на шест дни основният търговски път между Азия и Европа беше парализиран, причинявайки закъснения, отклонявайки стотици кораби и милиони загуби. Въпреки това една от най-чувствителните точки за международната търговия регистрира преминаването през своите води на повече от 20 600 големи товарни кораба през 2021 г., което е рекорд по пътя към пълното възстановяване след пандемията от Covid-19.
Суецкият канал. Снимка: Getty Images
Ормузкият проток
Един от всеки пет барела петрол в света излиза през Ормузкия проток. Черно съкровище, желано както от тези, които изпомпват суров петрол, така и от тези, които не го правят. Районът е един от най-нестабилните поради големия брой страни с териториални води в него (Иран, Катар, Обединените арабски емирства), поради което при всяка ескалация на напрежението в района цената на петрола се променя.
Панамският канал
Това е другият изкуствен канал в света, който спестява време и пари за търговия. Той спомага основно за връзката между източното крайбрежие на САЩ със западното му крайбрежие и с азиатския пазар през Тихия океан. През него минават 6% от всички големи товарни кораби в света. А през последните години се появи нов риск. Както съобщава BBC, сушата е намалила количеството прясна вода в басейните, които захранват шлюзовете на този канал, което е ограничило газенето на корабите, които преминават през него, в допълнение към оскъпяването на таксата.
Панамският канал. Снимка: Getty Images
Тайванският пролив
Морето между континентален Китай и остров Тайван не е вдигнало тревога до момента. Неотдавнашното напрежение между двете (и със Съединените щати по средата) може да доведе до търговска зона на изключване, която заобикаля острова. Навлизането в по-дълбоки води, обаче, удължава времето за преминаване и влияе върху цената.
Гибралтарски пролив
Важността на Гибралтарският проток се състои в това, че без гаранцията за неговата безопасност Суецкият канал е безсмислен. Това е не само продължението на маршрута между Азия и Европа, но и разделя Европа от Африка. Ето защо балансът в отношенията между Европейския съюз, Обединеното кралство, Мароко и Алжир е толкова важен, за да се осигури свободен транзит.
Гибралтарски пролив. Снимка: Getty Images
Английският канал (Ламаншът)
Друг канал, която историята е показала като важен, е Ламаншът. Това е точката на влизане по пътя към големите търговски пристанища на Лондон, Ротердам или Антверпен, наред с други, които са портал за голяма част от продуктите, идващи от Азия, но също и от Америка.
Протока Босфора
Турция е страната, която контролира преминаването през протока Босфора, а настоящият конфликт между Украйна и Русия в момента фокусира вниманието в тази точка от света. Светът стана свидетел на бума на цените на зърното, идващи от Украйна (наричана житницата на Европа), а изнасянето на зърно от Украйна през Черно море беше блокирано. Едва след подписването на споразумение между Турция, ООН, Русия и Украйна на 22 юли се възстанови износа на зърно от украинските черноморски пристанища.
Протока Босфора. Снимка: Getty Images
Проливът Малака
Проливът Малака е почти задължителен проход по оста Европа-Азия и дава смисъл на второто по големина търговско пристанище в света: Сингапур. В допълнение, това е морският сборен пункт между големите градове на Китай и Индия.
Иглен нос
Това е най-южната точка на Африка (а не Нос Надежда, въпреки че е по-известен) и въпреки че маршрутът му се използва от европейския морски трафик от половин хилядолетие, днес през него продължава да преминава и товарният трафик. Той в никакъв случай не е остарял, тъй като със събитието Ever Given още веднъж беше доказана важността му като единствена алтернатива.
Иглен нос. Снимка: Shutterstock
Магеланов проток
Естественият проток, който свързва Атлантическия океан с Тихия океан, продължава да бъде достъпната алтернатива за заобикаляне на Панамския канал, въпреки че това води и до повече транзитни дни. Има други морски проходи, които ще спестят време и пари, като Северозападния проход през Арктика (по-кратък от този през Суец), който Русия се стреми да контролира, за да спечели хегемония в световната търговия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.