Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът започва седмицата със спад
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, следвайки ръст от 2% предходната сесия, докато инвеститорите се фокусираха върху краткосрочните опасения за търсенето, произтичащи от важни предстоящи данни за инфлацията в САЩ и поддръжката на рафинериите в Азия и Съединените щати, предаде Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,85 долара, или 0,98%, до 85,54 долара за барел, следвайки поскъпване с 2,2% в петък. Цената на американския лек суров петрол WTI също се понижи с 0,75 долара, или 1,09%, до 78,85 долара за барел, след като в предходната сесия бе отчетен ръст от 2,1%.
„Цените на суровия петрол падат, тъй като търговците на енергия очакват потенциално отслабване на перспективите за търсене на суров петрол ако данните за инфлацията принудят Фед да затегне паричната политиката много по-агресивно“, каза Едуард Моя, старши анализатор в OANDA, позовавайки се на данните за потребителските цени в САЩ, които трябва да бъдат публикувани на февруари 14.
„Тази седмица може да се окаже решаващ момент за това колко тежка рецесия ще очаква Уолстрийт“, добави
Федералният резерв на САЩ повишава лихвените проценти, за да овладее инфлацията, което води до опасения, че този ход ще забави икономическата активност и търсенето на петрол.
Възобновяването на износа на азербайджански петрол през турския терминал Джейхан в неделя също облекчи опасенията за доставките, каза анализаторът Тина Тенг от CMC Markets.
Терминалът беше повреден при разрушителните земетресения, които удариха Турция и Сирия миналата седмица.
Цените на петрола се повишиха в петък, след като Русия, която е третият по големина производител на петрол в света, заяви, че ще намали производството на суров петрол през март с 500 хил. барела на ден, като отговор на западните ограничения върху нейния износ.
Стефано Грасо, старши портфолио мениджър в 8VantEdge в Сингапур, каза, че намалението с 500 хил. барела на ден ще върне Русия в съответствие с нейната квота ОПЕК+, тъй като Москва в момента има свръхизнос.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия, известни заедно като ОПЕК+, се договориха през октомври да намалят производството с 2 милиона барела на ден - около 2% от световното търсене.
Цените на петрола може да възобновят ралито си обратно до 100 долара за барел по-късно тази година поради възстановяването на търсенето в Китай и ограничения ръст на предлагането поради липса на инвестиции, казаха пред Ройтерс представители на страните от ОПЕК.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.