Ръст на цените на петрола въпреки забавянето на производствената активност в Китай

Ръст на цените на петрола въпреки забавянето на производствената активност в Китай

Ръст на цените на петрола въпреки забавянето на производствената активност в Китай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия четвъртък, въпреки че данните показаха спад в производствената активност в Китай, като инвеститорите очакват и доклад за личните потребителски разходи в САЩ, който трябва да бъде публикуван по-късно през деня, предаде Ройтерс.

Към 9:10 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,04 долара, или 0,05%, до 85,90 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,10 долара, или 0,12%, до 81,73 долара за барел.

Производствената активност в Китай се сви за пети пореден месец през август, показа официално проучване сред фабриките, подхранвайки опасенията около скорошните слаби данни за растеж на втората по големина икономика в света.

Според данните на Националното статистическо бюро индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в производствения сектор в Китай е нараснал до 49,7 пункта през август от 49,3 пункта през юли, оставайки под прага от 50 пункта, разграничаващо свиването от разширяването.

По-ограничените перспективи за доставките на петрол в САЩ подкрепиха цените през предходната сесия, но това срещна противодействие от насрещния вятър при условията на търсенето, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

Инвеститорите чакат и данните инфлацията, измерена чрез личните потребителски разходи в САЩ, които ще бъдат публикувани по-късно днес.

Засега цените на петрола се насочват към седмично покачване, като данните на правителството на САЩ показват по-ограничени от очакваното доставки на суров петрол, докато военният преврат в западноафриканската страна Габон, която е член на ОПЕК, също породи опасения от прекъсване на доставките на суров петрол.

Анализаторите очакват Саудитска Арабия да удължи доброволното си съкращение на добив на петрола от 1 милион барела на ден за трети пореден месец през октомври, добавяйки към съкращенията, въведени от ОПЕК+.

Междувременно правителството на САЩ преразгледа надолу данните за увеличението на брутния вътрешен продукт на страната през последното тримесечие, като темпа на растеж бе коригиран от 2,4% на 2,1%.

 В същото време данни, публикувани в сряда, показаха, че растежът на заплатите в частния сектор се е забавил значително през август.

Федералният резерв може да прекрати своя цикъл на повишаване на лихвените проценти, ако пазарът на труда и икономическият растеж продължат да се забавят с настоящия постепенен темп, каза бившият президент на Фд в Бостън.

„Лошите новини бяха добри, тъй като по-слабите икономически данни в САЩ понижиха очакванията за ново увеличение на лихвите“, се казва в бележка на ANZ Research.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ