АП: Русия печели по-малко от петрол и харчи повече за война, а санкциите действат като бавна отрова

АП: Русия печели по-малко от петрол и харчи повече за война, а санкциите действат като бавна отрова

Колебанието в стойността на руската рубла разкри пукнатини в икономиката на президента Владимир Путин - уязвимост, която бързо беше замазана от икономическия екип на Кремъл с ход, който позволи на валутата да възстанови позициите си, поне засега.

Дилемата "как да се финансира армията, без да се подкопава рублата"

И все пак кръпката - спешно увеличение на лихвения процент, не може да скрие дилемата в сърцето на руската икономика- как да се финансира армията, като същевременно не се подкопава националната валута и не се прегрява икономиката с разяждаща и политически неудобна инфлация, пише Асошиейтед прес.  (АП).

Животът в Москва изглежда нормален, въпреки мащабните санкции, свързани с войната в Украйна, и напускането на стотици западни компании с известни имена.

В една от последните августовски вечери местата за сядане на открито в ресторантите и баровете на популярната улица "Большая Никитская" бяха пълни с добре облечени жители, които се наслаждаваха на топлото време. От близкото заведение във вътрешния двор звучеше силна музика от диджеи. Търговските центрове не са се променили на пръв поглед, но там, където някога са стояли Zara и H&M, купувачите намират нови марки дрехи Maag и Vilet, пише още АП.

Безработицата е ниска, икономическият растеж е по-добър от очакванията

Основните икономически показатели също са в нормални граници. Безработицата е ниска, икономическият растеж е по-добър от очакванията на мнозина, а инфлацията е умерена за руските стандарти - 4 % през юли - макар и да е тежка за хората с ограничени доходи.

Хората в Москва, където критиките към военните могат да доведат до затвор, а някои от тях се представят само първите си имена, изразиха смесица от безпокойство и примирение.

Пенсионерът Владимир Черемесиев, 68 г., припомни, че проблемите след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. са били забавени с няколко години. Пътуването в чужбина е болезнено скъпо и ограничено от визите и забраните на авиокомпаниите, макар че богатите успяват както винаги, а тези със скромни доходи не биха могли да си го позволят поначало.

Що се отнася до натиска върху рублата, Русия, един от най-големите доставчици на петрол в света, печели по-малко от продажбата на своя петрол заради западните санкции. Това намалява търговския излишък на страната с останалия свят, тъй като руските граждани и компании също купуват повече продукти от чужбина.

Свиването на износа води до спад на националната валута

Печалбата от износ е по-голяма от разходите за внос, което обикновено подкрепя рублата. Макар че свиването на търговския излишък води до постоянен спад на валутата, Москва има полза от това, защото по-слабият валутен курс всъщност помага на правителството да плаща сметките си.

Това е така, защото доларите, спечелени от петрола, могат да се обменят за по-голямо количество рубли, които да се изразходват за държавните учреждения, заплатите на работниците и пенсиите.

Но руската валута се понижи твърде много за Кремъл - под 100 рубли за долар на 14 август, което е психологически важно ниво. Това накара централната банка да извърши голямо извънредно повишение на лихвения процент с 3,5 процентни пункта, целящо да охлади местното търсене на вносни стоки. В дните след повишението на лихвения процент валутата се повиши до 92 рубли за долар, но оттогава непрекъснато се понижава, като  във вторник се търгуваше на 95,5 рубли за долар.

Макар и по-слаб от миналогодишните нива от около 60 рубли за долар, по-ниският обменен курс все още не е криза, ако може да се избегне свободното падане.

След анексирането на украинския полуостров Крим през 2014 г. Кремъл работи за защита на икономиката си от санкции. Той също така пренасочи производството на храни към местни компании, като забрани вноса от ЕС и подтикна производителите да се снабдяват с части на място.

Благодарение на приходите от петрол правителството има незначителен дълг и солидни резерви, въпреки че около половината от тези запаси са замразени от санкциите.

Икономиката е изправена пред "бавно изгаряне"

В по-дългосрочен план обаче руската икономика е изправена пред "бавно изгаряне" под натиска на санкциите и военните разходи на Путин, казва Робин Брукс, главен икономист в Института за международни финанси.

"Дилемата е, че, от една страна, той трябва да харчи много пари - воденето на война е изключително скъпо", каза Брукс. "Как се постига баланс между нуждата от пари и повишаването на лихвените проценти, за да не излезе картината извън контрол? Според мен няма добро решение."

Руският петрол е под ценови таван и западни забрани 

Руският петрол е изправен пред западните забрани и пред ценовия таван, наложен от Групата на седемте демокрации върху продажбите на други държави. Г-7 би могла "да направи този компромис много по-труден за Путин", като намали горната граница на цените от 60 на 50 долара, намалявайки приходите на Русия от петрол, казва Брукс.

Това "ще окаже още по-голям натиск върху рублата, ще окаже по-голям натиск върху руската централна банка да повиши лихвените проценти и ще направи този компромис много по-труден", каза той.

В краткосрочен план спадът на рублата "не е знак, че Русия ще изпадне в голяма финансова криза", казва Крис Уифър, главен изпълнителен директор и анализатор на руската икономика в консултантската компания Macro Advisory Partners.

Тъй като няма чуждестранни инвестиции във валутата, Кремъл може да влияе върху обменния курс, като просто казва на контролираните от държавата износители кога да продават чуждестранна валута за рубли, казва Уафър. Освен това цените на руския петрол се повишиха напоследък, което намали отстъпките, които тя трябваше да даде на клиентите си в Индия и Китай.

Повишаването на лихвите задушава частния бизнес

Повишаването на лихвените проценти с цел повишаване на курса на рублата "задушава частната икономика - или онази част от икономиката, която не е свързана с войната и отбранителната промишленост - така че да останат достатъчно ресурси за продължаване на войната", казва Янис Клуге, експерт по руска икономика в Германския институт за международни отношения и сигурност в Берлин.

"Това е ясен приоритет на правителството на тази война пред благосъстоянието на домакинствата", казва той.

В по-дългосрочен план изборът на Путин ще подкопае икономическия растеж и ще окаже по-дългосрочен натиск върху рублата, каза Клуге. Без чуждестранни инвестиции, необходими за производството на сложни стоки, Русия ще произвежда по-малко от това, от което се нуждае сама, и ще внася повече.

"А това ще означава, че занапред руските граждани няма да могат да си позволят същото ниво, същия начин на живот, както през последните години", казва още Клуге, цитиран от АП.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 януари до 2 февруари
Китайска компания за ИИ разтърси пазарите и предизвика съмнения в господството на САЩ в сектора
Дисциплината над всичко
„Да, България“ подаде сигнал до Антикорупционната комисия за назначаването на Владимир Малинов като шеф на „Булгартрансгаз“
Швеция конфискува българския кораб заради съмнения за саботаж на подводен кабел?
Асен Василев: Няма заложени „бомби“ в бюджета за 2025 г.
На днешната дата, 27 януари. Рождениците днес
5 риска за репутацията, пред които са изправени изпълнителните директори през 2025 г.