"Газпром" постави антирекорд по добив

Газпром постави антирекорд по добив

Добивите на „Газпром” продължават да намаляват в двуцифрени темпове: през юни те са се съкратили с 19% в годишно изражение, установявайки пореден антирекорд, равняващ се на  24,7 млрд куб. м. по-малко, съобщава в свой аналитичен доклад руската Сбербанк CIB, цитиран от редица руски медии днес.

Намалено потребление и търсене, както в Русия, така и на външните пазари са основна причина за спадащия добив. Търсенето на газ на вътрешния пазар продължава да намалява заради спада на икономиката, констатират от Сбербанк CIB.

Рязко са се свили и доставките за Украйна. За първото полугодие Киев е получил едва 3,7 млрд куб м. руски газ. На украинския пазар делът на руското гориво, който през 2014 г. е бил 74%, сега е намалял до 37% в полза на европейски доставчици.

Налице е отлагане на заявки и търсене и от страна на ЕС в обем от 5-10 млрд куб м., отбелязва Сбербанк CIB.

От „Газпром”, в същото време твърдят, че заявките за руски газ в Европа започват да нарастват и дават за пример Германия, която е увеличила вноса с 20,2%. Управата на газовия гигант наскоро излезе с прогноза, според която компанията разичта на рязък ръст на износ към Европа през второто полугодие. Според разчетите на холдинга, за цялата 2015 ще бъдат доставени зад граница 153-155 млрд. куб. м., т.е. повече от количеството за 2014, което е било общо 147 млрд куб.м.

Анализаторите на Сбербанк обаче смятат, че прогнозите на „Газпром” са нереалистични и завишени.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 12 до 18 януари
Ето защо няма смисъл да спестявате за пенсия след 10 години според най-богатия човек на света
Тръмп обмисля „много силни мерки“ спрямо Иран на фона на продължаващите протести в страната
Председателят на Федералния резерв обяви, че е обект на наказателно разследване
Време ли е за кариерна промяна?
На днешната дата, 12 януари. Имен ден празнуват Таня и Татяна
Проучване поставя под съмнение потенциала за живот на една от луните на Юпитер
Изводи от CES: Ерата „учи веднъж, работи завинаги“ е приключила