ЕС отваря 1 млн. работни места до края на годината

Политика за бисквитки

Въпреки несигурността в икономиката през 2011 г. в Европа ще бъдат открити почти 1 млн. нови работни места. Това е прогнозата в редовния доклад „Икономически перспективи – пролет 2011” на Конфедерацията на европейския бизнес BUSINESSEUROPE.

Очакванията са реалният ръст на БВП в еврозоната да достигне 1,8%, а инфлацията да бъде 2,6%. Най-висок ръст на заетостта ще има в Полша, Люксембург, Литва, Финландия, Холандия, Германия и Белгия. Изводът е направен на базата на 34 критерия, обхващащи производителността на труда, инвестициите, търговията, заетостта, фискалната устойчивост и финансовата стабилност.

По тези показатели страните от ЕС са разделени на две групи:

- страни над средното за ЕС равнище - Австрия, България, Чешката република, Дания, Естония, Финландия, Германия, Люксембург, Холандия, Полша, Словения и Швеция 

- страни под средното за ЕС равнище: Белгия, Кипър, Франция, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Малта, Португалия, Румъния, Словакия, Испания, Обединено кралство.

Очаква се събитията в Япония и Северна Африка да имат ограничено влияние върху икономическия растеж на ЕС през тази година, въпреки че е налице трайно влошаване на веригите за доставки, така че е трудно да се прецени реалното състояние и перспективите пред стоковите и финансовите пазари, сочи доклада.

Основните рисковe пред икономическия растеж на съюза, според доклада са цените на петрола, състоянието на публичните финанси, натискът върху трудовите възнаграждения и финансовата нестабилност на пазарите.

Основни фактори за подобряване на конкурентоспособността е модернизирането на механизмите за договаряне на работните заплати, придружено с пазарни реформи, насочени към по-голяма гъвкавост и сигурност на пазара на труда, повишаване на мобилността и уменията на трудовия ресурс.

Възстановяването на Европа все още е неравномерно, което създава известни икономически дисбаланси. Това е силно политическо предизвикателство пред държавите-членки, които са натрупали големи дефицити по текущите си сметки преди кризата, сочи анализът.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев