ЕС готви план за подобряване на икономическата сигурност, за да предпази ключови технологии от Китай

ЕС готви план за подобряване на икономическата сигурност, за да предпази ключови технологии от Китай

ЕС готви план за подобряване на икономическата сигурност, за да предпази ключови технологии от Китай

Тази седмица Европейският съюз ще предприеме следващата стъпка в усилията си да се превърне в глобална сила, която може да използва своя масивен единен пазар, за да отблъсне действия от страна на Пекин, Москва и дори Вашингтон, пише Блумбърг.

Европейската комисия ще разкрие в сряда предложение с правила, насочени към засилване на правомощия ѝ да проверява и потенциално да блокира чуждестранни инвестиции в чувствителни индустрии - включително от фирми в рамките на блока, които са контролирани от чуждестранни компании, както и да обмислят създаването на фонд за увеличаване на разработване на технологии, които могат да служат както за военни, така и за граждански цели, според проектоплан, видян от Bloomberg.

Пандемията от COVID-19 и войната на Русия срещу Украйна разкриха прекомерната зависимост на ЕС от доставки от други нации, както и уязвимостта на търговията с партньори, които не споделят ценностите на блока. Това фокусира вниманието върху необходимостта от защита на икономическата сигурност на ЕС - както за защита на доставките на вносни технологии, така и за да се гарантира, че конкурентите не могат да получат контрол върху стратегическите индустрии на Европа.

Новата стратегия се стреми да се справи с „рисковете за икономическата сигурност на ЕС, като същевременно гарантира, че ЕС остава най-привлекателната дестинация за бизнес и инвестиции“, според проекта, който все още подлежи на промени. Целта ще бъде да се засили способността на ЕС и членките на блока да се справят с „текущите оценки на риска, свързани с веригите за доставки, технологиите, инфраструктурите и икономическата принуда“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди миналата седмица за „най-големия риск за глобалния ред в следвоенната ера“.

Критичните технологии, определени от ЕС, включват модерни полупроводници, изкуствен интелект, квантови технологии и биотехнологии. Но комисията няма да реши до февруари дали са необходими допълнителни действия за повишаване на технологичната сигурност и смекчаване на рисковете въз основа на заключенията от оценките на риска в тези области, които се извършват съвместно с държавите членки.

Тази седмица пакетът ще включва пет инициативи, включително:

  • Засилване на регулацията на преките чуждестранни инвестиции;
  • Координиране на експортния контрол;
  • Възможности за подкрепа на изследванията и развитието на технологиите с двойна употреба;
  • Идеи за подобряване на сигурността на изследванията;
  • Първи стъпки към нов инструмент за контрол на изтичането на чувствително ноу-хау към противници чрез европейски инвестиции в чужбина.

Икономиката, която ЕС се опитва да защити, е в много по-лошо състояние от тази на Китай или САЩ. Еврозоната вероятно е била в рецесия през втората половина на миналата година и е нараснала само с 0,6% през цялата 2023 г. За сравнение, темпото на растеж в Китай през 2023 г. е било над 5%, а в САЩ – повече от 2%.

През 2021 г. ЕК очерта нова търговска доктрина, в която настоятелността беше добавена към отворения и зелен микс, и разшири своя набор от икономически инструменти, за да се противопостави на страни като Китай с нов инструмент за борба с принудата.

Откакто започна да купува ключови европейски компании през последното десетилетие. включително германския производител на роботи Kuka през 2016 г.. възходът на Китай накара блока да търси начини за укрепване на своя икономически арсенал. Отношенията се влошиха, откакто ЕС през 2019 г. определи Пекин като системен съперник и спря двустранно инвестиционно споразумение на фона на спор за санкции, свързани с нарушения на правата на човека.

В резултат на това ЕС преследва стратегия за намаляване на риска в отношенията с Китай, вместо за пълно икономическо отделяне, въпреки натиска от САЩ за заемане на по-агресивна позиция.

Но блокът се съревновава и с Вашингтон. Съюзниците не успяха да разрешат дългогодишния спор относно тарифите за стомана и алуминий и се състезават за ресурси и компании, за да ускорят развитието на чисти и цифрови технологии.

ЕС остава в неизгодно положение поради високото ниво на енергийна зависимост и липсата на много от критичните материали, необходими за зеления и цифровия преход. Пандемията разкри и уязвимостта на веригите за доставки на ЕС.

Тези проблеми изведоха усилията за запазване на конкурентоспособността във враждебна среда до върха на дневния ред на Европа, като търговията сега се разглежда като основен инструмент за осигуряване на ресурси и вериги за доставки, както и за укрепване на съюзи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ