Страните от ЕС одобриха закон за възстановяване на природата

Страните от ЕС одобриха закон за възстановяване на природата

Страните от Европейския съюз одобриха водеща политика за възстановяване на увредената природа след месеци на забавяне, като това е първият зелен закон, приет след изборите за Европейски парламент по-рано този месец, пише Си Ен Би Си.

Законът за възстановяване на природата представлява една от най-големите екологични политики на ЕС, като той изисква от държавите да въведат мерки за възстановяване на поне една пета от увредени земни и морски екосистеми на ЕС до 2030 г.

Министрите на околната среда на страните от ЕС подкрепиха политиката на среща в Люксембург, което означава, че тя вече може да бъде приета като закон.

Гласуването се проведе, след като австрийският министър на околната среда Леоноре Гевеслер от Зелените се противопостави на консервативните си коалиционни партньори, като обеща да подкрепи политиката - давайки ѝ достатъчно подкрепа, за да бъде приета.

„Знам, че ще срещна опозиция в Австрия по този въпрос, но съм убедена, че сега е моментът да приемем този закон“, каза Гевеслер пред репортери.

Политиката има за цел да обърне упадъка на естествените местообитания в Европа - 81% от които са класифицирани като влошени, и включва конкретни цели, например възстановяване на торфените земи, така че да могат да абсорбират емисиите на въглероден диоксид.

Ходът на австрийския министър разгневи консервативната Австрийска народна партия (ОVP) на канцлера Карл Нехамер, която се противопоставя на закона. Министърът на OVP по въпросите на ЕС, Каролине Едщадлер, каза, че гласуването на Гевеслер би било противоконституционно.

Белгия, която е ротационен председател на ЕС и председателства срещи на министри, заяви, че спорът с австрийското правителство няма да засегне законността на гласуването на министрите от страните от ЕС.

Страните от ЕС и Европейският парламент договориха сделка по закона миналата година, но той беше обект на критики от някои правителства през последните месеци на фона на протести на фермери.

Финландия, Унгария, Италия, Нидерландия, Полша и Швеция гласуваха против закона в понеделник. Белгия се въздържа.

Страните от ЕС планираха да одобрят политиката през март, но отмениха гласуването, след като Унгария неочаквано оттегли подкрепата си, заличавайки слабото мнозинство в полза на закона.

Държави, включително Нидерландия, изразиха опасения, че политиката ще забави разрастването на вятърни паркове и други икономически дейности, докато Полша в понеделник заяви, че в политиката липсва план за това как ще се финансира защитата на природата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм
Лятото не е само сезон - то е двигател на по-високите печалби в някои бизнеси