Жан-Клод Юнкер предложи 10 стъпки за излизане от кризата в еврозоната

Жан-Клод Юнкер предложи 10 стъпки за излизане от кризата в еврозоната

Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер предложи десет стъпки за решаване на кризата с еврозоната, която включва автоматични санкции за фискално безотговорните правителства, по-голяма власт за Комисията и дивиденти за данъкоплатците, които спасяват банки. 

В интервю за германския вестник „Ханделсблат“, публикувано днес, Юнкер също така намеква, че може да е необходимо по-дълбоко намаляване на дълга за Гърция. 

"Ако в доклада на Тройката има елементи, които поставят под въпрос устойчивостта на дълговото бреме на Гърция, то тогава ние трябва да обсъдим как можем да гарантираме гръцкия дълг (с мерки), извън участието на частния сектор", каза Юнкер. 

Запитан дали той има план за излизане от кризата, Юнкер направи десет предложения: 

1. - Отпускане на следващия транш, ако това е възможно

2. – Установяване на устойчивост на гръцкия дълг. "В противен случай ние трябва да мислим за другит стъпки, които можем да предприемем само ако имаме предвид всички последствия от тези стъпки - тези извън Европа, както и вътре в нея".

3. - Строго продължение на хода на бюджетна консолидация, с автоматични санкции за повтарящи се провали, които да отговорят на нуждата на бюджетите.

4. - Пътна карта към банкова рекапитализация. Недостатъчно капитализираните банки трябва първо да се опитат да се рефинансират на пазарите Ако това не успее, държавите трябва да помислят дали те не могат да предоставят необходимия капитал. Данъкоплатците трябва да получат дивиденти за спасяване на банки. "Ние не можем просто да даваме пари. Трябва да се уверим, че тези, които предоставят капитал в каквато и да е форма също са представени в органите за вземане на решение - в надзорния съвет, на съвета на директорите, в управлението - и че участват в печалбата".

5. - Въвеждане на данък върху финансовите транзакции 

6. – Програма за растеж на така наречените борещи се страни.

7. - Един различен тон за бюджетите в Европа . "Неприемливо е, че страните от Европейския съюз са разделени на тези, които дават и тези, които вземат".

8. - По-силна регулация на финансовите пазари

9. - Нов начин за справяне с рейтинговите агенции.

10. – Създаване на икономическо правителство. "Радвам се, че броят на тези, които подкрепят тази идея бързо се разраства".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ