92% от предприятията в ЕС използват поне една мярка за сигурност на информационните си системи

92% от предприятията в ЕС използват поне една  мярка за сигурност на информационните си системи

92% от предприятията в ЕС използват поне една мярка за сигурност на информационните си системи

През миналата година 92% от предприятията в Европейския съюз (ЕС) са използвали поне една  мярка за сигурност, за да защитят своите информационни и комуникационни системи (ИКТ), а само 36% са използвали седем мерки за сигурност. Повечето от предприятията в ЕС предпочитат да използват силна парола за удостоверяване на автентичността (82% от предприятията в ЕС), архивиране на данни на отделно място или в облак (78%) и контрол на достъпа до мрежата (65%), показват данните на Евростат, оповестени днес.

За да гарантират сигурността на ИКТ системите и данните, 58 % от предприятията запознават служителите си със задълженията им по въпроси, свързани с ИКТ, а 37 % от предприятията разполагат с документи за мерки, практики или процедури за сигурност на ИКТ.
Според целите на ЕС в областта на цифровите технологии до 2030 г. в  стпраните от общността трябва да бъдат наети поне 20 милиона специалисти по а ИКТ.

През 2022 г. над 9 милиона души в ЕС са работили като специалисти по ИКТ, което представлява почти 5% от работната сила на ЕС. Делът на специалистите по ИКТ се увеличава през последното десетилетие, като от 2012 г. насам се е увеличил с 1,4 процентни пункта (пр.п.),  отбелязват от Евростат.

Сред държавите от ЕС делът на заетите специалисти е най-висок в Швеция (9%), Люксембург и Финландия (и двете по 8%). Най-малки дялове се наблюдават в Гърция и Румъния (и двете по 3%).

Най-високи дялове на жените в областта на ИКТ се наблюдават в България (29%), Румъния и Естония (и двете по 25%), а най-малки - в Чехия (11%) и Унгария (14%), посочват от Евростат.

Като цяло мъжете с диплома за висше образование в областта на ИКТ са повече от жените. На равнище ЕС мъжете с диплома в областта на ИКТ представляват 8% от всички завършили мъже, докато само 2% от завършилите жени са с диплома в областта на ИКТ. Естония (18 %), Финландия и Малта (и двете по 14 %) имат най-голям дял на завършилите  мъже, докато Естония (5 %), Ирландия и Румъния (и двете по 4 %) имат най-голям дял сред завършилите жени.

От Евростат припомнят още, че според целта на ЕС до 2030 г. поне 80 % от всички възрастни трябва да имат минимални основни цифрови умения. За да имат поне основни общи цифрови умения, хората трябва да знаят как да извършват поне една дейност във всяка от петте различни области на компетентност.

Макар че почти 90% от хората в ЕС използват интернет поне веднъж седмично, през 2021 г. само 54% от тях са имали основни или над основните цифрови умения. В държавите от ЕС делът на хората с основни или над основните цифрови умения през 2021 г. е най-висок във Финландия и Нидерландия (и двете 79 %), като изпреварва Ирландия (70 %) и Дания (69 %).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ