Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Американската фармацевтична индустрия очаква възстановяване през 2025 г.
Фармацевтичната индустрия се стреми към обрат в миналогодишния спад на възвръщаемостта на инвеститорите до 2025 г., но остава предпазлива по отношение на приоритетите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп по актуални въпроси като реформите в ценообразуването на лекарствата и ваксините, предаде Ройтерс.
Фармацевтичната индустрия се сблъска с най-голямата си регулаторна промяна от десетилетия насам със Закона за намаляване на инфлацията от 2022 г. на администрацията на Байдън, който за първи път позволи на здравния план на федералното правителство Medicare да договаря цените на най-скъпите лекарства, отпускани с рецепта.
„Нищо не убива инвестициите така, както несигурността. Законът за намаляване на инфлацията (IRA) доведе до голяма несигурност в сектора“, заяви Стив Убъл, ръководител на лобистката група PhRMA, по време на конференцията JP Morgan Healthcare тази седмица в Сан Франциско.
PhRMA се надява, че новата администрация ще бъде по-малко фокусирана върху „атаките срещу екосистемата“ на индустрията и вместо това ще се стреми да намали неефективността, което ще намали разходите за пациентите, каза той.
Medicare, бяха публикувани през август миналата година, като резултатите до голяма степен съответстваха на съществуващите цени след отстъпки и рабати. Имената на следващите 15 медикамента, които подлежат на ценови преговори, трябва да бъдат обявени до 1 февруари и може да бъдат обявени тази седмица, въпреки че е възможно окончателният списък да се промени след встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари.
Миналата година биотехнологичният индекс Nasdaq спадна с 3%, в сравнение с ръста от 23% за индекса S&P 500 и скока от близо 29% за технологичния Nasdaq Фармацевтичният индекс на NYSE Arca нарасна с 1%.
Патенти с изтекъл срок
Morgan Stanley смята, че около 175 милиарда долара от приходите на биофармацевтичните компании с голяма пазарна капитализация в САЩ през 2025 г. - 35% от всички - ще бъдат с изтекъл патент до края на десетилетието.
За да заместят тези приходи, производителите на лекарства се нуждаят от нови продукти, или от собствени изследвания, или от придобиване на компании с обещаващи активи, но тези сделки се забавиха значително през миналата година.
Стойността на сливанията и придобиванията в областта на науките за живота възлиза на около 80 млрд. долара през годината до ноември, което е по-малко от половината от общата стойност за 2023 г., според Института за човешки данни Iqvia. Миналата година не са сключени сделки на стойност над 5 млрд. долара.
Очакването, че следващият председател на Федералната търговска комисия ще бъде по-благосклонен към сделките, отколкото беше Лина Хан, се разглежда като положително за производителите на лекарства.
В понеделник бяха обявени множество сделки, включително придобиване на Johnson & Johnson за 14,6 млрд. долара.
Тръмп номинира настоящия комисар Андрю Фъргюсън за наследник на Хан. Инвеститорите не са толкова ентусиазирани по отношение на някои от другите високопоставени кандидатури на Тръмп за висши длъжности в следващата му администрация.
Несигурност в индустрията
Главният изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла подчерта несигурността в индустрията по време на конференцията с инвеститорите, но заяви, че ще се опита да повлияе на средата. „Има няколко души, които смятат, че за нашата индустрия рисковете надвишават възможностите. Има и други хора, сред които и аз, които смятат, че възможностите надвишават рисковете. Предполагам, че ще видим“, каза той.
Главният изпълнителен директор на J&J Хоакин Дуато заяви пред инвеститорите, че „ми е трудно да преценя какво ще се случи“, като добави, че ще настоява за политики с администрацията на Тръмп по отношение на иновациите и достъпа.
Инвеститорите са съсредоточени върху въздействието на правителствената политика върху цените на лекарствата, включително всякакви промени, които биха могли да повлияят на това колко бързо отделни лекарства стават допустими за договаряне на цените на лекарствата.
Тези промени ще бъдат трудни за извършване, тъй като са записани в закона, каза Прия Чандран, ръководител на сектора на биофармацевтиката в Boston Consulting Group. „Малко вероятно е нещо да се промени драстично през първата година“, каза тя.
Нейтцел от Foley Hoag заяви, че съобщенията за „топлата и сърдечна“ вечеря на Тръмп през декември с фармацевтични мениджъри във Флорида са довели
до известен оптимизъм. Въпреки това „доста универсалните изявления на Тръмп и RFK в миналото относно ценообразуването на лекарствата не предполагат, че бъдещата администрация на Тръмп ще бъде полезна за индустрията“, каза тя.
„Възгледите на RFK за ваксините със сигурност биха могли да повлияят на някои от големите фармацевтични компании“, каза партньорът на Foley Hoag Бет Нейцъл, визирайки избрания от Тръмп за ръководител на Службата за здравеопазване и човешки ресурси Робърт Ф. Кенеди-младши, който е откровен скептик по отношение на ваксините.
„Мисля, че целта ще бъде също така да се намери общ език. Да направим Америка здрава е това, за което всички ние се борим“, заяви главният изпълнителен директор на Biogen Крис Вихбахер по време на конференцията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.