Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Компании с печат за качество от ЕК ще получат близо 240 млн. лв. подкрепа
България ще подкрепи с близо 240 млн. лв. компании, които са получили „Печат за високи постижения“ от Европейската комисия( EК).
Това съобщи началникът на сектор в Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ в Министерството на иновациите и растежа(МИР) Лора Йосифова. Тя се включи в информационен ден за възможностите на новия Европейски инвестиционен съвет, който се проведе в София Тех Парк на 16 февруари и събра над 100 участници.
„Знакът за качество се дава на проекти, които са кандидатствали и не са получили финансиране по програмите „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“. В същото време идеите и разработките са достатъчно качествени и имат потенциал от тях да се развият нови продукти и услуги с висока добавена стойност за икономиката на страната. Затова те ще получат средства от Националния план за възстановяване и устойчивост и от новата Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ)" , обясни Лора Йосифова.
Първата процедура за подкрепа на високотехнологичните компании с „Печат за високи постижения“ ще бъде през Плана за възстановяване и устойчивост. Тя е с бюджет 118 млн. лв., като се очаква кандидатстването да бъде отворено в следващите седмици. Оценката на проектните предложения ще бъде ускорена заради това, че вече веднъж са преминали такава в ЕК.
През 2024 г. ще бъдат пуснати и други подобни мерки през Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация. Те ще бъдат на стойност около 120 млн. лв.
„По Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация ще бъде осигурено допълващо финансиране за създаване на национална мрежа от 12 дигитални цифрови иновационни хъбове. Четири от тях са получили частично финансиране от програма „Цифрова Европа“, а останалите осем – „Печат за високи постижения“. Очаква се процедурите за изграждането им да бъдат публикувани за обществено обсъждане през март“, каза още Лора Йосифова.
Всеки от хъбовете ще е специализиран в приоритетните за съответните региони сектори.
Йосифова съобщи още, че например в Пловдив ще бъде разположен агро хъб, който ще подкрепя иновативното развитие на ферми, земеделски производители и свързани със земеделието фирми. Ще има и такива, които ще помагат на компании от сектор "Строителство", както и за подобряването на киберсигурността в компаниите. Въпреки че са регионално насочени, звената ще могат да оказват подкрепа на дружества от цялата страна, както и на всички европейски фирми, които потърсят тяхната помощ.
Мярката за изграждане на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове се отваря за кандидатстване през март 2023 г. Бюджетът й е 140 млн. лв.
През второто полугодие на 2023 г. се отварят за кандидатстване другите две мерки по програмата – ваучерната схема за малки и средни предприятия за внедряване на научни разработки в бизнеса. Тя е с бюджет близо 50 млн. лв.
Другата процедура е за развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, която е с бюджет 336 млн. лв., обясниха от МИР.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.