Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|БВП – къде сме ние сред останалите в ЕС (сравнителен анализ, част 3)
Брутният вътрешен продукт е обобщаващ индикатор за икономическата активност на една страна. Мениджър Нюз проследява неговата динамика в 27-те членки на ЕС, като използва данни на Trading Economics. Вижте третата част от нашата мини поредица
Малта
БВП на Малта нарасна с 2,3% от януари до март 2022 г. спрямо напредък от 3,3% през Q4 на 2021 г.
Икономиката на Малта се повиши със 7,6% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г., забавяйки се от ревизираното нагоре увеличение от 11,8% през предходното тримесечие. Все пак това е петото поредно тримесечие на икономически подем със стабилен темп, движен от потреблението на домакинствата (9,7% срещу 8,6% през четвъртото тримесечие на 2021 г.) и инвестициите във фиксирани средства (6,3% срещу 25,3%). Междувременно държавните разходи намаляха (-3% срещу 5,3%). Нетното външно търсене допринесе положително за растежа, тъй като износът (9,2% срещу 9,3% през Q4) нараства по-бързо от вноса (7,9% срещу 8,9% през Q4).
Икономиката на Малта зависи от външната търговия, производството на електроника и текстил, туризма и финансовите услуги, тъй като предлага среда с ниски разходи и изгоден данъчен режим. От страна на разходите потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 55%-ен дял в него, следвано от държавните разходи (20%) и бруто образуването на основен капитал (19%). Износът на стоки и услуги представлява 149%, докато вносът – 143%, които имат 6%-ен принос към общия БВП.
Нидерландия
Икономиката на страната е в стагнация през първото тримесечие на 2022 г., след ръст от 1%, записан в предходното тримесечие. Забавянето се дължи на нарастваща инфлация. Правителственото потребление спадна с 4%, докато потреблението на домакинствата е с 0,1% по-ниско, компенсирано от 0,8 на сто увеличение на инвестициите във фиксирани средства.
Износът намаля с 0,5%, вносът също, дори с по-ускорено с 1,3%. На годишна база БВП нарасна със 7% спрямо 6,5 на сто ръст през предходното тримесечие.
Нидерландия е шестата по големина икономика в еврозоната и важен транспортен център в Европа. Холандската икономика зависи силно от външната търговия, като износът представлява 83% от БВП, а вносът - 72 на сто. Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП (45%), следван от държавните разходи (26%), бруто образуването на основен капитал (18%) и нетната търговия (11 на сто).
Полша
БВП на Полша се е увеличил с 2,5% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо тримесечието в края на 2021 г.
Полската икономика расте с 8,5% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г. спрямо 7,6% през същия период на миналата година. Значително влияние оказаха промените в запасите, които добавиха 7,7 пр. п. (при 4,3 процентни пункта през Q4). Разходите за потребление на домакинствата нараснаха с 3,9% спрямо предходното тримесечие. Междувременно бруто образуването на основен капитал намаля до 0,6% (срещу 1,1%), докато нетният износ има отрицателен принос (-3,8 пр.п. срещу -2,5 пр.п.). На сезонно изгладена тримесечна база БВП нарасна с 2,5%, напредвайки спрямо ръст от 1,8% през предходния период.
Полша е осмата по големина икономика в ЕС, но въпреки това БВП на глава от населението остава значително под средния за общността. Индустриалната база на страната съчетава добив на въглища, текстил, химикали, машини, желязо и стомана и напоследък се разшири, за да включва торове, нефтохимикали, металорежещи машини, електрически машини, електроника, автомобили и корабостроене. От страна на разходите потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 60% от него, следвано от бруто образуване на основен капитал (20%) и държавни разходи (18 на сто). Износът на стоки и услуги представлява 47%, докато вносът – 46 на сто, добавяйки 1% към общия БВП.
Португалия
Брутният вътрешен продукт на Португалия нарасна с 2,6% през първото тримесечие, ускорявайки се от 1,7% през предходното. Ускоряването икономиката се дължи на вътрешното търсене, най-вече частното потребление, подкрепено от увеличените разходи за услуги след премахването на повечето ограничения върху икономическата активност, наложени от COVID-19 пандемия. Приносът на нетното външно търсене остава слабо положителен. На годишна база икономиката нарасна с 11,9%, като се ускори от 5,9% през четвъртото тримесечие.
БВП на Португалия се е увеличил с 11,9% до март тази година спрямо година по-рано, ускорявайки се от 5,9%. Приносът на вътрешното търсене се увеличи значително, което отразява интензивния растеж на частното потребление. Приносът на нетното външно търсене също се увеличи, тъй като вносът се забави, докато износът се ускори, което отразява силното възстановяване на туристическите дейности. Загубата по отношение на търговията обаче беше по-интензивна, което допринесе за спада на външното салдо на стоки и услуги, което беше -3,5% от БВП (спрямо -2 на сто).
Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 66% от общото му използване, следвано от държавните разходи (19%) и бруто образуването на основен капитал (15 на сто). Износът на стоки и услуги представлява 40%, както и вносът.
Румъния
БВП в Румъния се е увеличил с 5,2% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното тримесечие.
Румънската икономика нарасна с 6,5% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г., като се ускори от 2,4% през предходния период, показа втората оценка. Това беше четвъртото поредно тримесечие на икономически подем на фона на облекчаване на мерките срещу пандемията и ниски базови ефекти миналата година. Имаше възстановяване както на държавните разходи (7,5% срещу -3,1% през четвъртото тримесечие на 2021 г.), така и при инвестициите във фиксирани средства (2,3% срещу -6,0%), докато нетното външно търсене допринесе положително за БВП, тъй като износът се увеличи с 9,8% (спрямо 8,3%), докато вносът нарасна с по-слаби темпове 8,7% (срещу 8,5%). Междувременно потреблението на домакинствата продължи да расте (7% срещу 9.5% през Q4). На сезонно коригирана тримесечна база икономиката се повиши с 5,2%, най-високото ниво от четвъртото тримесечие на 2020 г., след ръст от 1% през четвъртото тримесечие на 2021 г.
Румъния е икономика с по-висок среден доход и е част от ЕС от 2007 г. Основните индустрии са: електрически машини и оборудване, текстил и обувки, леки машини и сглобяване на автомобили, софтуер, добив, дървен материал, строителни материали, металургия, химикали, хранително-вкусова промишленост и рафиниране на нефт. Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 63%, следвано от бруто образуване на основен капитал (22%) и държавни разходи (14 на сто). Износът на стоки и услуги представлява 41% от БВП, а вносът – 41 на сто.
Словакия
Икономиката на Словакия се е увеличила с 0,4% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо последното на 2021-а, когато бе регистриран ръст от 0,3%.
БВП на Словакия нарасна с 3,1% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г., съвпадайки с предварителните оценки и след ръст от 1,4% през предходния тримесечен период. Ръстът бе подкрепен основно от вътрешното търсене, по-специално потреблението на домакинствата (9,1% срещу 2,8% през четвъртото тримесечие) и инвестиционната активност (6,4% срещу 6%). Нетното външно търсене обаче допринесе отрицателно, тъй като износът спадна с 4,5% на годишна база, докато вносът намаля с по-меките 1,3%. Като цяло, що се отнася до 10-те сектора на икономиката, 7 от тях отбелязаха ръст на годишна база, но само 4 сектора надхвърлиха нивото отпреди пандемията, а именно търговия на едро и дребно (+15%), дейности с недвижими имоти (+ 2,7%), информация и комуникация (+3,4%) и публична администрация и отбрана (1,5%).
Словакия е една от най-бързо развиващите се икономики в Европа. Преките чуждестранни инвестиции, особено в автомобилния и електронния сектор, подхранват растежа. Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 57% от общото му използване, следвано от бруто образуване на основен капитал (21 %) и държавни разходи (19%). Износът на стоки и услуги представлява 92%, докато вносът е 88%, добавяйки 4% към общия БВП.
Словения
БВП на Словения се е увеличил с 0,8% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното тримесечие.
Брутният вътрешен продукт на Словения нарасна с 9,8% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г., след ръст от 10,4% през предходния тримесечен период. Това беше петото поредно тримесечие на икономическата експанзия и със стабилен темп, основно стимулиран от потреблението на домакинствата (20 % срещу 22,9% през четвъртото тримесечие) и инвестициите във фиксирани средства (12,7% срещу 11%). Междувременно държавните разходи се забавиха (2,9 срещу 7 процента). Нетната търговия обаче допринесе отрицателно за БВП, тъй като вносът (15,7% срещу 16,8% през Q4) нараства по-бързо от износа (7,7% срещу 12,1% през Q4). На тримесечна база икономиката нарасна с 0,8%, най-малко за пет тримесечия, след ревизирано надолу 5,3% ръст през предходното тримесечие.
Разходите на домакинствата са основният компонент на БВП на Словения и представляват 53%, следвани от бруто образуване на основен капитал (20 %) и правителствено потребление (19%). Износът на стоки и услуги представлява 77%, докато вносът е 69%, добавяйки 8% към общия БВП.
(следва)
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.