Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цената на златото продължава да расте
Златото продължава да поскъпва, достигайки нова рекордна стойност днес, на фона на очакванията за понижение на лихвените проценти от Федералния резерв САЩ и привлекателността на благородния метал като актив убежище, предаде Си Ен Би Си.
По-рано днес спот цената на златото се повиши с 1,32% до 2 265,53 долара за тройунция, докато щатските фючърси нараснаха с повече от 2% до 2 286.39 за тройунция.
„Мисля, че това е наистина вълнуващ момент в златото“, каза пред Си Ен Би Си Джоузеф Каватони, пазарен стратег в Световния съвет по златото (WGC).
„Мисля, че това, което наистина движи цените, е фактът, че много пазарни спекуланти наистина вярват и намират комфорт в съкращенията (на лихвите) на Фед“, каза той.
Наблюдателите на пазара очакват Федералният резерв ще намали лихвите през май или юни.
Междувременно стана ясно, че ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ – предпочитаният от Фед показател за инфлацията, се е повишил с 2,8% на годишна база през февруари. Това вероятно ще накара централната банка на САЩ да изчака, преди да започне да обмисля разхлабване на паричната политика.
Федералният резерв остави лихвените проценти без промяна на последното си заседание през март, но и запази прогнозата си за три намаления на лихвените проценти тази година.
Цените на златото са склонни да имат обратнопропорционална връзка с лихвените проценти. Тъй като лихвените проценти падат, златото става по-привлекателно в сравнение с активи с фиксиран доход като облигации, които биха донесли по-слаба възвръщаемост в среда с ниски лихви.
Според Цезар Брайън, портфолио мениджър в компанията за управление на инвестиции Gabelli Funds, за поскъпването на златото е допринесло и по-силното търсене в други страни.
„В Китай частните инвеститори бяха привлечени от златото, защото секторът на недвижимите имоти се представи зле“, каза Брайън, като добави, че общото представяне на икономика на Китай остава слабо, а фондовият пазар и валутата на страната не се представят добре.
Ралито на златото досега беше подхранвано от стабилни покупки от световните централни банки в опит да диверсифицират портфейлите от резерви поради геополитически рискове, вътрешна инфлация и слабостта на долара, каза Каватони от WGC.
Китай е водещият двигател както за потребителското търсене, така и за покупките на злато от централна банка, според данни на WGC.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.