Дьо Гало, ЕЦБ: Несигурността при петрола няма да ни откаже от понижение на лихвите през юни

Дьо Гало, ЕЦБ: Несигурността при петрола няма да ни откаже от понижение на лихвите през юни

Дьо Гало, ЕЦБ: Несигурността при петрола няма да ни откаже от понижение на лихвите през юни

Европейската централна банка няма да бъде повлияна по отношение на първото намаление на лихвените проценти през юни от несигурността в цените на петрола. Това заяви членът на Управителния съвет на ЕЦБ и гуверньор на Френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало, цитиран от Блумбърг.

Според него дори конфликтът в Близкия изток да доведе до повишаване на цените на петрола, централните банкери трябва първо да анализират дали подобен шок е подхранил базовите цени и инфлационните очаквания. Това означава, че няма „механична“ реакция, каза той в интервю за „Лез Еко“, публикувано в неделя.

Запитан дали несигурността може да забави началото на разхлабването на паричната политика, той отговори: „Не. Освен ако няма изненада, не трябва да чакаме твърде много“.

Позициите на представителите на ЕЦБ се сближават около решение за намаляване на лихвените проценти на 6 юни. Дьо Гало беше явен поддръжник на подобен ход, докато някои негови колеги изразиха различна степен на убеждение, като някои казаха, че това е само нарастваща вероятност.

„От гледна точка, че имаме достатъчно увереност във факта, че ще постигнем целта за инфлация от 2% до следващата година, нашето задължение е да минимизираме разходите по отношение на дейността и заетостта“, каза Дьо Гало. „Това е смисъла в първо понижение на лихвите през юни“, добави той.

Дори и ако юнската дата става все по сигурна, след това курсът на разхлабване на паричната политика от ЕЦБ ще бъде по-неясен, тъй като лицата, определящи лихвените проценти, са разделени по въпроса с какво понижение да се ангажират. Дьо Гало каза, че ще има последващи бъдещи съкращения с „прагматично темпо“.

„Винаги ще имаме капацитета да адаптираме това, ако външен шок застраши дезинфлацията“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ