Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европа е изправена пред двоен удар, ако ЕЦБ и Фед не понижат лихвите
Икономика на еврозоната ще бъде изправена пред двоен удар, ако лихвените проценти не бъдат намалени както у дома, така и в САЩ, според члена на Управителния съвет на Европейската централна банка и Едуард Сиклуна, цитиран от Блумбърг.
„Предположението, че ще има възстановяване на икономиката през второто полугодие също се основава на очакването, че нашата парична политика ще стане по-малко рестриктивна“, каза по време на интервю във Вашингтон шефът на Малтийската централна банка.
„Ако не намалим лихвените проценти и ако една по-рестриктивна позиция на паричната политика в САЩ се отрази на условията за глобално финансиране, това ще бъде двоен удар за икономиката на еврозоната“, каза той. „Нашата парична политика е много рестриктивна и става още по-рестриктивна в реално изражение с инфлацията, която намалява“, добави Сиклуна.
Макар председателят на ЕЦБ Кристин Лагард да заяви, че Европа „ясно вижда признаци на възстановяване“ след повече от година на почти стагнация, икономическото състояние на 20-членния блок остава крехко. Перспективата за по-ниски разходи за заеми предлага известна надежда, но страховете от много по-късни действия от страна на Федералния резерв, наред с напрежението в Близкия изток, карат политиците да бъдат нащрек.
Ръстът на потребителските цени се забавя и целта за инфлацията от 2% вече е в полезрението на ЕЦБ, като това може да позволи на регулатора да намали лихвите през юни.
„Не бива да обявяваме победа над инфлацията преждевременно“, каза Сиклуна. „Но също така не трябва да прекаляваме и отново да се окажем в ситуация, в която инфлацията е твърде ниска и имаме проблеми да я върнем отново до 2%“, добави той.
Подобен резултат би върнал нещата към годините, последвали дълговата криза в Европа, когато опасността от настъпване на дефлация накара ЕЦБ намали лихвените проценти до под нулата и да закупи огромни количества ценни книжа чрез количествено облекчаване.
Ако прогнозите покажат, че инфлацията може да се насочи към ниво под целевото, Сиклуна смята, че служителите не трябва да се колебаят да предприемат по-агресивни действия.
„Ако нашият базов сценарий се осъществи, може би е подходящо да намалим лихвите с 25 базисни пункта през юни“, каза той. „Но ако инфлацията ни изненада допълнително и ако нашите прогнози показват само 1,7% или 1,8% инфлация през 2025 г., това може да изисква 50 базисни пункта. И ако случаят е такъв, трябва да се насочим към 50 базисни пункта и да не го отлагаме“, добави Сиклуна.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.