Германия избегна рецесията, но е изправена пред продължителен спад на икономиката

Германия избегна рецесията, но е изправена пред продължителен спад на икономиката

Най-голямата икономика в Европа се свива с 0,3% на годишна база през 2023 г., тъй като високата инфлация и твърдите лихвени проценти намаляват растежа, съобщи Федералната статистическа служба на Германия, съобщи CNBC. 

Оценката е в съответствие с очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс. Спадът на икономическото производство се понижава до 0,1%, когато се коригира за календарни цели.

"Цялостното икономическо развитие в Германия се забави през 2023 г. във все още кризисната среда", заяви Рут Бранд, председател на Федералната статистическа служба. 

"Въпреки неотдавнашните спадове цените останаха високи на всички нива на икономиката. Към това се прибавиха и неблагоприятните условия за финансиране, дължащи се на нарастващите лихвени проценти, както и по-ниското търсене от страната и чужбина", добави Бранд.

Производственият сектор, с изключение на строителството, спадна рязко с 2%, което се дължеше на по-ниското производство в сектора на енергийните доставки.

През четвъртото тримесечие бе отчетен подобен спад от 0,3% в сравнение с периода юли-септември. Службата съобщи, че германската икономика е стагнирала през третото тримесечие, което означава, че страната едва е избегнала техническата рецесия, която се определя от две последователни тримесечия на спад на БВП.

Германската икономика се сблъска с дълбока бюджетна криза в края на миналата година, след като решение на Конституционния съд относно ограниченията за вземане на национални заеми заплаши с дупка от 17 млрд. евро в плановете за разходите на страната за 2024 г.

Залегналата в конституцията на Германия дългова спирачка ограничава федералния дефицит до 0,35% от БВП извън извънредни ситуации и се превърна в основен предмет на спорове в националната политика през миналата година. Германското правителство се съгласи да преустанови действието на ограничението за вземане на заеми, след като Конституционният съд блокира опитите за пренасочване на остатъците от спешните средства, първоначално предназначени за справяне с пандемията от Ковид-19.

Продължилите седмици преговори доведоха до бюджетно споразумение, което запазва ограниченията за дълга до 2024 г., като правителството очаква да спести 17 млрд. евро (18,6 млрд. долара) в основния си бюджет чрез прекратяване на вредните за климата субсидии и прилагане на мерки за намаляване на разходите, обяви в средата на декември тройната коалиция на германския канцлер Олаф Шолц.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ