Германската икономика ще се представя по-слабо от еврозоната до 2026 г.

Германската икономика ще се представя по-слабо от еврозоната до 2026 г.

Германската икономика ще продължи да се представя значително под средния растеж в еврозоната до 2026 г., показва прогнозата на Европейската комисия (EК), цитирани от Ройтерс.

Есенната прогноза на Европейската комисия предвижда растеж на БВП през 2024 г. от 0,8% в еврозоната, докато в Германия се очаква свиване на БВП с 0,1%, ревизия надолу спрямо растеж от 0,1% в предишните прогнози.

„Високата несигурност тежи върху потреблението и инвестициите, а перспективите за търговията се влошиха, тъй като глобалното търсене на промишлени стоки отслабна“, се казва в доклада на ЕС.

Германия, третата по големина икономика в света, изостава от средната за Европейския съюз от 2021 г. и се очаква да се свие за втора поредна година през 2024 г., което я прави най-зле представящата се сред богатите демокрации от Г-7.

В бъдеще вътрешното търсене в Германия се очаква да се повиши, водено от увеличенията на реалните заплати, според комисията.

За следващата година Европейската комисия очаква възстановяване с 0,7% растеж, намалявайки пролетната прогноза за 1,0% увеличение.

Растежът на Германия ще се ускори до 1,3% през 2026 г., но все още ще бъде под средното за еврозоната от 1,6%.

Хармонизираната инфлация в Германия намаля до 2,4% през октомври 2024 г., което е спад от пика от 11,6% през октомври 2022 г., главно поради падащите цени на енергията. За 2024 г. се предвижда инфлацията да бъде средно 2,4%, според прогнозите.

След това се прогнозира инфлацията да бъде 2,1% през 2025 г. и 1,9% през 2026 г., каза ЕС.

Като цяло се прогнозира вътрешното търсене отново да се превърне в основен двигател на икономическия растеж през 2025 г. и 2026 г. С очакваното по-нататъшно забавяне на инфлацията реалните доходи на домакинствата се очаква да продължат да се възстановяват, а личното потребление се очаква да продължи да нараства, макар и бавно темпове, съобщиха от комисията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ