Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германски икономисти: Брекзит е катастрофа за търговията между Лондон и Берлин
Брекзит се оказа „икономическа катастрофа“ за търговските и инвестиционни връзки между Обединеното кралство и Германия, довеждайки до спад в преките германски инвестиции и до намаляване на значението на Обединеното кралство като търговски партньор, заявяват германски икономисти, цитирани от Ройтерс.
Великобритания напусна единния пазар на Европейския съюз в началото на 2021 г., след като гласува на референдум през юни 2016 г. в полза на излизане от блока.
„Брекзит е икономическа катастрофа и за двете страни“, коментира Фолкер Трейер, ръководител на външната търговия в Германската индустриално-търговска камара (DIHK).
Миналата година Германия е изнесла стоки на стойност 73,8 милиарда евро а Обединеното кралство, което е с 14,1% по-малко в сравнение с 2016 г. В годината на референдума Обединеното кралство беше третият най-важен експортен пазар на Германия, но до 2022 г. страната се свлече до осмо място, каза Трейер.
Като търговски партньор - измервайки комбинирания износ и внос, Обединеното кралство е загубило още повече значение оттогава, падайки от пето на единадесето място, добави той.
Обемът на преките германски инвестиции в Обединеното кралство също е намалял. През 2021 г. той е бил около 140 млрд. евро, което е спад от 16,1% в сравнение с 2016 г.
Според DIHK около 2163 германски компании вече са активни в Обединеното кралство, което представлява спад с 5,2% спрямо 2016 г.
Междувременно много британски компании се установиха в Германия през последните години. Germany Trade and Invest (GTAI) - организация, която помага на международни компании да започнат бизнес в Германия, е преброила повече от 1000 нови бизнеса от Обединеното кралство след гласуването за Брекзит.
Само през миналата година е имало 170 нови фирми от Великобритания – брой, надминат само от компании от САЩ и Швейцария.
„Очакваме запитванията от Обединеното кралство да останат на високо ниво“, каза управляващият директор на GTAI Робърт Херман. „За британските компании е важно да имат опора в ЕС.
Размерът и централното местоположение на Германия са предимство, когато става въпрос за привличане на британски компании, добави той.
„Излизането на Обединеното кралство от ЕС направи нашите търговски отношения по-трудни и все още има значителна правна несигурност в британския бизнес на германските компании“, каза Трейер.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.