Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Годишната инфлация в еврозоната се забавя до 8,5%
Инфлацията в еврозоната се забави за трети пореден месец през януари на фона на значителен спад в разходите за енергия, сочат предварителни данни на европейската статистическа агенция Евростат, цитирани от Си Ен Би Си.
Годишната инфлация в региона на единната валута е достигнала 8,5% през януари. През декември инфлацията в еврозоната бе 9,2% на годишна база.
Секторът „енергетика“ продължава да има най-голя принос за годишната инфлация, макар да се наблюдава спад спрямо нивата от предходния месец. За януари приносът на сектора е 17,2%, докато през декември той бе 25,5%.
Разходите за храна обаче са се повишили с 14,1% през януари, което е увеличение в сравнение с декемврийското ниво от 13,8%.
20-членният съюз бе подложен на значително увеличение на цените през 2022 г., след като инвазията на Русия в Украйна повиши разходите за енергия и храна в целия блок. Последните данни обаче предоставят допълнителни доказателства, че инфлацията е започнала да се забавя.
Основната инфлация, която изключва разходите за енергия и храна, възлиза на 5,2% през януари, оставайки на същото ниво като през декември.
„Ключовият момент е, че основната инфлация остана непроменена от рекордните 5,2%, така че ЕЦБ ще продължи да бъде агресивна в затягането на паричната политика“, коментира Джак Алън-Рейнолдс, старши икономист за Европа в Capital Economics.
„Очевидният спад на инфлацията в еврозоната от 9,2% през декември до 8,5% през януари дойде като голяма изненада. Но няма да бъдем шокирани, ако има значителна ревизия нагоре, когато окончателните данни за еврозоната бъдат публикувани на 23 февруари“, добави той, цитирайки закъснения при получаването на официални данни от Германия.
Какво означава това
Данните за инфлацията в еврозоната се следят отблизо преди новото решение за лихвените проценти, което Европейската централна банка трябва да вземе по време на заседанието си в четвъртък. По-високата инфлация накара ЕЦБ да повиши лихвените проценти четири пъти през 2022 г., а пазарните очаквания сочат към най-малко две нови увеличения на предстоящите срещи на финансовия орган.
„Резултатът е, че по-голямото от очакваното забавяне на инфлацията няма да възпре ЕЦБ от това да повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта утре“, каза Алън-Рейнолдс.
В бележка до клиентите миналата седмица Morgan Stanley каза, че „увеличението с 50 базисни пункта през февруари изглежда гарантирано, като дискусията в управителния съвет ще се съсредоточи върху размера на повишенията на лихвите през март и след това“.
Основният лихвен процент на ЕЦБ (лихвата по депозитите) в момента е 2%, но пазарните очаквания предполагат увеличение до 3,5% до края на първото полугодие, посочва Ройтерс.
„Инвеститорите ще гледат напред към това дали Кристин Лагард ще даде нови сигнали за още едно повишение с половин процент през март и какви думи използва, за да опише всяко бъдещо допълнително затягане“, каза Том Хопкинс, портфолио мениджър в BRI Wealth Management.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.