Гутериш: „Съкрушителната“ дългова криза е катастрофа за развитието на милиарди

Гутериш: „Съкрушителната“ дългова криза е катастрофа за развитието на милиарди

Общо 52 страни, или почти 40 процента от развиващия се свят, са изпаднали в „сериозни дългови проблеми“. Това съобщи генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, който подкрепи призивите за осигуряване на спешни фискални облекчения за задлъжнелите държавни. Той цитира данни от доклад на глобалната група на ООН за реагиране при кризи, озаглавен „Светът на дълга“.

Миналата година глобалният публичен дълг достигна рекордните 92 трлн. долара, от които развиващите се страни са натоварени с 30 процента, каза шефът на ООН, като подчерта, че това е „непропорционален дял“.

Той предупреди, че 3,3 милиарда души страдат от необходимостта на техните правителства да дават приоритет на плащанията на лихвите по дълга пред „съществените инвестиции“ в Целите за устойчиво развитие или енергийния преход.

„И все пак, тъй като тези непоносими дългове са концентрирани в бедните страни, не се смята, че представляват системен риск за световната финансова система“, добави генералният секретар на ООН.

„Остаряла финансова система“

Той настоя, че катастрофалните нива на публичен дълг в развиващите се страни са „системен провал“, който е резултат от неравенството от колониалната епоха, вградено в „нашата остаряла финансова система“.

„Тази система не е изпълнила своя мандат като предпазна мрежа, за да помогне на всички страни да управляват днешната каскада от непредвидени сътресения – пандемията; опустошителното въздействие на климатичната криза; и руската инвазия в Украйна”.

Всъщност докладът посочва, че развиващите се страни са силно изложени на външни сътресения именно защото трябва да обслужват плащанията по дълга си в чуждестранна валута.

Шефът на ООН подчерта, че средно разходите по заеми са четири пъти по-високи за африканските страни, отколкото за Съединените щати и осем пъти по-високи, отколкото за най-богатите европейски икономики.

По-бедните нации разчитат все повече на частни кредитори, които начисляват „небесно високи“ лихви и се оказват принудени да вземат повече заеми „за икономическото си оцеляване“, каза той.

От важен финансов инструмент дългът се превърна в „капан, който просто генерира повече дългове“, добави Гутериш.

Спешни реформи

Новият доклад на ООН предлага редица спешни мерки, включително „ефективен механизъм за справяне с дълга“, който подкрепя спиранията на плащания, по-дългосрочни условия по заеми и по-ниски лихви, „включително за уязвими страни със среден доход“, каза шефът на ООН.

Докладът също така призовава за „мащабно“ разширяване на достъпното дългосрочно финансиране чрез трансформиране на начина, по който функционират многостранните банки за развитие, преструктурирането им в подкрепа на устойчивото развитие и привличане на частни ресурси.

Г-н Гутериш припомни, че Бриджтаунският дневен ред, ръководен от министър-председателя на Барбадос Миа Мотли, и неотдавнашната среща на върха за нов глобален финансов пакт в Париж, са генерирали „други важни предложения“ относно облекчаването на международния дълг и изрази надежда, че предстоящата среща на Г-20 през септември ще развие някои от тези идеи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ