Италия готви продажба на активи за 21 млрд. евро, за да постави дълга си под контрол

Италия готви продажба на активи за 21 млрд. евро, за да постави дълга си под контрол

Италия готви продажба на активи за 21 млрд. евро, за да постави дълга си под контрол

Италия си поставя за цел да събере най-малко 1% от брутния си вътрешен продукт (БВП), или приблизително 21 млрд. евро, чрез продажба на активи между 2024 г. и 2026 г., съобщи Министерството на финансите в своя Икономически и финансов документ, публикуван днес, съобщи.

Планът е част от усилията на премиера Джорджа Мелони да постави под контрол втория по големина като дял от БВП дълг в еврозоната, докато инвеститорите следят отблизо колебливите публични финанси на Рим.

Съотношението дълг към БВП на Италия се очаква да се понижи до 139,6% през 2026 г. от 140,2% тази година.

В документа се посочва, че новите цели отчитат постъпленията от продажба на активи, очаквани през следващите три години. Това означава, че без плановете за продажба дълговото бреме вероятно ще нарасне.

Икономическият министър Джанкарло Джорджети посочва в документа, че продажбите ще включват компании, които са обект на приватизационни ангажименти, вече договорени с Европейската комисия.

Това е препратка към банката Monte dei Paschi di Siena, която беше спасена от фалит през 2017 г. на цена от 5,4 милиарда евро за данъкоплатците.

Очаква се Министерството на финансите да наеме съветници за процеса на повторна приватизация на банката, заявиха банкери, въпреки че Джорджети наскоро заля със студена вода перспективата за бързи действия в тази насока, като каза, че правителството няма спешна нужда от пари.

Италия също така ще продаде акции в компании, в които делът на Министерството на финансите „надвишава необходимото за поддържане на подходяща съгласуваност и единство на стратегическата посока“, добави Джорджети, без да предоставя повече подробности.

Правителствата на Италия имат рекорд от пропуснати цели за приватизация, датиращи отпреди пандемията COVID-19, която предизвика дълъг период на експанзионистична фискална политика, който все още не е приключил.

През 2018 г. тогавашният министър-председател Джузепе Конте обеща да събере около 18 милиарда евро от продажба на активи до края на следващата година, за да помогне за намаляване на дълга и успокояване на инвеститорите, но планът не даде резултати.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ