Китай разхлаби някои експертни ограничения за САЩ, но запази тези за редкоземните метали

Китай разхлаби някои експертни ограничения за САЩ, но запази тези за редкоземните метали

Китай временно е спрял ограниченията за износ към 28 американски компании, следвайки търговското примирие, което Пекин постигна с администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп през уикенда в Швейцария, пише Си Ен Би Си.

Но продължава да блокира износа на седем редкоземни метала за Съединените щати, чиито отбранителна, енергийна и автомобилна промишленост разчитат на тях.

Според търговското изявление от Женева, Китай се е съгласил да „приеме всички необходими административни мерки за спиране или премахване на нетарифните контрамерки, предприети срещу Съединените щати от 2 април 2025 г.“

Една от тези контрамерки са ограниченията за износ на редкоземни елементи. На въпрос относно контрола върху редкоземните елементи по време на редовна пресконференция в четвъртък, говорителят на китайското Министерство на търговията заяви, че не разполага с никаква информация, която да предостави.

На 4 април Китай обяви пакет от ответни мерки срещу тарифите на президента Доналд Тръмп за „Деня на освобождението“, включително въвеждане на ограничения за износ на седем редкоземни метала: самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и итрий.

Не е ясно защо контролът върху редкоземните елементи не беше включен, когато китайското Министерство на търговията обяви облекчаване на други нетарифни контрамерки от април.

В сряда Китай премахна 28 американски компании от списъка си за контрол на износа на стоки с двойна употреба за 90 дни.

В същия ден Министерството на търговията публикува изявление относно усилията на Китай за ограничаване на контрабандата на редкоземни елементи и необходимостта от по-широк правителствен контрол върху металите за националната сигурност.

„Всички ведомства са съгласни, че всеобхватният контрол върху стратегическите минерали е от съществено значение“, се казва в него.

По-голямата част от редкоземните елементи, внасяни в Съединените щати, идват от Китай. Те се разглеждат от Пекин като ефективна точка на влияние в търговските преговори с Вашингтон.

Много от 28-те американски компании, на които е дадена отсрочка на ограниченията за износ на стоки с двойна употреба, са често срещани цели на санкции от Пекин, поради дейността им в отбранителния сектор.

Първите 16 от тези компании бяха добавени към китайския списък за контрол на износа на 4 април, дни след обявяването на Тръмп за налагане на високи тарифи върху повечето продукти от Китай. Тези компании включват Universal Logistics Holdings, Cyberlux, Hudson Technologies и Oceaneering International. Пекин добави още дузина компании към списъка за контрол на износа на 9 април – същия ден, в който Тръмп обяви тримесечна пауза върху тарифите за всяка страна с изключение на Китай. Сред компаниите, засегнати този ден, са Teledyne Brown Engineering, Kratos Unmanned Aerial Systems и Insitu.

Всяка компания, която иска да изнася стоки с двойна употреба от Китай, първо трябва да получи одобрение от Министерството на търговията на страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад