Китай разхлаби някои експертни ограничения за САЩ, но запази тези за редкоземните метали

Китай разхлаби някои експертни ограничения за САЩ, но запази тези за редкоземните метали

Китай временно е спрял ограниченията за износ към 28 американски компании, следвайки търговското примирие, което Пекин постигна с администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп през уикенда в Швейцария, пише Си Ен Би Си.

Но продължава да блокира износа на седем редкоземни метала за Съединените щати, чиито отбранителна, енергийна и автомобилна промишленост разчитат на тях.

Според търговското изявление от Женева, Китай се е съгласил да „приеме всички необходими административни мерки за спиране или премахване на нетарифните контрамерки, предприети срещу Съединените щати от 2 април 2025 г.“

Една от тези контрамерки са ограниченията за износ на редкоземни елементи. На въпрос относно контрола върху редкоземните елементи по време на редовна пресконференция в четвъртък, говорителят на китайското Министерство на търговията заяви, че не разполага с никаква информация, която да предостави.

На 4 април Китай обяви пакет от ответни мерки срещу тарифите на президента Доналд Тръмп за „Деня на освобождението“, включително въвеждане на ограничения за износ на седем редкоземни метала: самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и итрий.

Не е ясно защо контролът върху редкоземните елементи не беше включен, когато китайското Министерство на търговията обяви облекчаване на други нетарифни контрамерки от април.

В сряда Китай премахна 28 американски компании от списъка си за контрол на износа на стоки с двойна употреба за 90 дни.

В същия ден Министерството на търговията публикува изявление относно усилията на Китай за ограничаване на контрабандата на редкоземни елементи и необходимостта от по-широк правителствен контрол върху металите за националната сигурност.

„Всички ведомства са съгласни, че всеобхватният контрол върху стратегическите минерали е от съществено значение“, се казва в него.

По-голямата част от редкоземните елементи, внасяни в Съединените щати, идват от Китай. Те се разглеждат от Пекин като ефективна точка на влияние в търговските преговори с Вашингтон.

Много от 28-те американски компании, на които е дадена отсрочка на ограниченията за износ на стоки с двойна употреба, са често срещани цели на санкции от Пекин, поради дейността им в отбранителния сектор.

Първите 16 от тези компании бяха добавени към китайския списък за контрол на износа на 4 април, дни след обявяването на Тръмп за налагане на високи тарифи върху повечето продукти от Китай. Тези компании включват Universal Logistics Holdings, Cyberlux, Hudson Technologies и Oceaneering International. Пекин добави още дузина компании към списъка за контрол на износа на 9 април – същия ден, в който Тръмп обяви тримесечна пауза върху тарифите за всяка страна с изключение на Китай. Сред компаниите, засегнати този ден, са Teledyne Brown Engineering, Kratos Unmanned Aerial Systems и Insitu.

Всяка компания, която иска да изнася стоки с двойна употреба от Китай, първо трябва да получи одобрение от Министерството на търговията на страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Трети ден без наземен транспорт в София, община и синдикати не отстъпват от позициите си 
Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май
Финансиране на зелени технологии и иновации - на какво може да разчита бизнесът
Рубио: Нужна е среща между Тръмп и Путин за пробив в мирните преговори за Украйна
В риск ли сте от прегаряне?