Китайската икономика надмина очакванията през третото тримесечие

Китайската икономика надмина очакванията през третото тримесечие

Китай съобщи в понеделник, че през третото тримесечие брутният вътрешен продукт на страната е нараснал с 3,9% спрямо същия период предходната година, предаде Си Ен Би Си.

Първоначално тези данни трябваше да бъдат публикувани на18 октомври, но бяха отложени късно на 17 октомври без обяснение. Китайската комунистическа партия проведе своя 20-ти национален конгрес от 16 до 22 октомври.

Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха Китай да отчете ръст на БВП от 3,4% за третото тримесечие.

Официално обявеният ръст от 3,9% на годишна база за третото тримесечие е значително по-висок от регистрираното повишение от 0,4% през второто тримесечие, като така растежът на втората най-голяма икономика в света от началото на годината достигна 3%. Този резултат обаче остава под официалната цел за ръст от около 5,5%.

Мерките срещу разпространението на COVID-19 продължават да оказват влияние върху бизнес дейността, като през второто тримесечие те накараха инвестиционни банки да намалят прогнозите си за растежа на БВП на Китай за цялата година до около 3%.

На конгреса на Комунистическата партия не бяха дадени сигнали за това дали политиката за нулев COVID скоро ще приключи или ще продължи.

Китай също публикува данни за търговията за септември в понеделник след необяснимо мълчание относно цифрите, които се очакваха на 14 октомври.

Деноминираният в щатски долари износ, който е основен двигател на растежа на Китай, надмина очакванията с увеличение от 5,7% през септември. Анкетирани от Ройтерс анализатори прогнозираха увеличение от 4,1%.

Въпреки това, вносът в щатски долари се е повишил само с 0,3% през септември спрямо предходната година, което е под прогнозата на Ройтерс за ръст от 1%.

Като цяло данните отразяват въздействието на мерките срещу коронавируса и спада в сектора на недвижимите имоти, докато автомобилната индустрия продължава да представя важна подкрепа на Пекин на фона на прехода към електрически превозни средства.

Продажбите на дребно са нараснали с 2,5% през септември спрямо предходната година, което представлява забавяне спрямо месец август. Резултатът е и под прогнозата за ръст от 3,3%.

 Въпреки това продажбите на автомобили, една от най-големите категории по стойност, са нараснали с 14,2% през септември спрямо същия месец на предходната година.

Равнището на градската безработица достигна 5,5% през септември. Нивото на безработица при  хората на възраст от 16 до 24 години обаче остава високо - 17,9%.

За първите три тримесечия разполагаемият доход на глава от населението на градските жители нараства с 2,3% на годишна база, взимайки предвид отчита инфлацията. Това е среден месечен разполагаем доход от 4165 юана (587 щатски долара) за жителите на градовете.

Доходите варират значително в Китай според размера на града и местоположението.

Индустриалното производство е нараснало с 6,3% през септември спрямо предходната година, доста над очакваното от Ройтерс увеличение от 4,5%. Производството на автомобили е нараснало с близо 24%, докато страната е произвела повече от два пъти повече нови електрически превозни средства в сравнение с преди година.

„Индустриалната дейност е източникът на сила напоследък“, каза пред Си Ен Би Си главният икономист на Goldman Sachs за Азиатско-тихоокеанския регион Андрю Тилтън.

Инвестициите в дълготрайни активи са нараснали с 5,9% за първите три тримесечия на годината, което е малко под прогнозата на Ройтерс от 6%.

Инвестициите в инфраструктура от началото на годината се ускориха до 8,6% ръст на годишна база към септември спрямо 8,3% през август.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ