Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|KKR: Предимството на Азия далеч не е само в евтината работна ръка
Преди време конкурентното предимство на Азия беше евтината работна ръка. Сега, независимо дали става въпрос за Китай, Индия или Япония, предимството на региона е в индустриалните услуги. Това заявиха експерти от американската инвестиционна компания KKR, цитирани от Си Ен Би Си.
По думите им това включва логистика, управление на отпадъците и центрове за данни. „Смятаме, че има както вътрешно търсене, така и външен компонент в тази история“, добавиха те.
Това инвестиционно заключение идва след скорошно пътуване до Сингапур, Китай и Япония от базирания в Ню Йорк Хенри Х. Маквей, главен инвестиционен директор на KKR Balance Sheet. Базираната в Сингапур Франсис Лим, управляващ директор и ръководител на отдела за макро и разпределение на активи в Азия, също е участвала в пътуването.
„Вярваме, че наддаването за инвестиции в инфраструктура и логистика може да се ускори още по-смислено на ключови пазари като Индия, Китай, Индонезия, Филипините, Виетнам и дори Япония“, се казва в доклада на KKR.
Около 20% от баланса на KKR е разпределен за Азия - регион, който преминава през по-дългосрочна промяна, изискваща повече фиксирани инвестиции, се казва в доклада.
Въпреки че фирмата не представя разпределенията по държави, някои от най-големите й обявени сделки през последните две години са в Япония. Това включва придобиване за 2 милиарда долара на подкрепен от Mitsubishi мениджър за недвижими имоти през пролетта на 2022 г.
„Мисля, че има две големи мегатема в Япония“, каза Маквей от KKR. „Едната е тази за автоматизацията и индустриализацията. Има истински цикъл на капиталови разходи, който се случва в Япония и който не сме виждали от известно време“, добави той.
Маквей посочи речта на японския премиер Фумио Кишида в Ню Йорк миналия месец, в която се отбеляза, че местните инвестиции ще счупят рекорди с повече от 100 трилиона йени (673,58 млрд. долара) тази година.
„Ако това създаде производителност, това ще им позволи да стимулират увеличения на заплатите, което е нещо, невиждано от известно време“, каза Маквей. Той очаква Япония да излезе от дефлацията.
Другата голяма тенденция в Япония, каза Маквей, е корпоративната реформа, която повишава възвръщаемостта на акционерите.
След десетилетия на бавен растеж Япония се превърна в гореща точка за международните инвеститори тази година на фона на несигурност относно Китай. През април американският милиардер Уорън Бъфет посети Япония, за да обяви допълнителни инвестиции в големи японски компании.
През март KKR заяви, че е завършила придобиването на Hitachi Transport System, логистична компания предимно за веригите за доставки, сега преименувана на Logisteed. Тази година KKR също заяви, че е направила първата си хотелска инвестиция в Япония чрез придобиването на Hyatt Regency Tokyo, като част от сделка с Gaw Capital Partners.
Като една от най-големите компании за дялово инвестиране в света, KKR заяви, че към 30 юни управлява активи на стойност 519 милиарда долара.
Макар че Маквей и Лим не са посетили Индия при последното си пътуване, те посочиха в доклад, че времето им с корпоративни ръководители потвърждава положителен инвестиционен сценарий за страната.
Публичните капиталови разходи в Индия са нараснали с 200% за четири години, докато износът на страната се увеличава, се отбелязва в доклада.
„Наистина най-накрая има някакви инвестиции в инфраструктура и това води до, първо, по-голяма производителност и второ - помага на фронта на инфлацията и помага на икономическия растеж“, каза Маквей.
Докато Маквей каза, че последното му пътуване до Индия е било през 2019 г., той и Лим написаха бележката си от октомври след третото си пътуване до Китай тази година.
„Като цяло растежът в страната изглежда достига дъно“, казаха те, отбелязвайки, че фирмата поддържа прогноза за растеж на реалния БВП от 4,5% за Китай през следващата година, заедно с 1,9% инфлация.
През юли KKR заяви, че е инвестирала около 6 мрлд. долара в Китай.
Един от големите изводи на Маквей от последното му пътуване до Китай беше по-доброто разбиране на това как се променя икономиката на фона на съпротивлението от свиващия се сектор на недвижимите имоти.
„Извършва се преход, който може да не бъде напълно оценен“, каза той. Той посочи, че цифровата икономика на Китай и стремежът към декарбонизация може да представляват само 20% от БВП на страната днес, но нарастват с близо 40% годишно.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.