Краят на ерата на лесните пари вещае тежки времена за пазарите

Краят на ерата на лесните пари вещае тежки времена за пазарите

Краят на ерата на лесните пари вещае тежки времена за пазарите

Ерата на лесните пари свърши и пазарите започват да изпитват неудобство от най-резкия скок на лихвените проценти от десетилетия.

Колапсът на американския кредитор Silicon Valley Bank (SVB) в началото на март се превърна в своеобразен сигнал за събуждане за пазарите. Те ще трябва да се примирят с това, че затягането на паричната политика вероятно ще донесе повече болка, пише Ройтерс.

От края на 2021 г. насам големите развити икономики, включително Съединените щати, еврозоната и Австралия, повишиха лихвените проценти с почти 3300 базисни пункта сумарно. В резултат на това няколко сектора са подложени на голям натиск. Ето и някои от най-засегнатите от тях.

Банките

Банките остават начело на списъка със секторите, които предизвикват най-големи притеснения, следвайки колапса на SVB и принудителното сливане на Credit Suisse с UBS,.

Инвеститорите са нащрек за това кои други банки може да седят върху нереализирани загуби в държавни облигации, чиито цени спаднаха рязко с повишаването на лихвите.

Загубите от облигационния портфейл на SVB подчертаха подобни рискове за гигантските чуждестранни облигации на японските кредитори, които носят над 4 трлн. йени (30 милиарда долара) нереализирани загуби.

Акциите на японските, европейските и американските банки, макар и вече да са над скорошните дъна, все още са доста под нивата, наблюдавани точно преди колапса на SVB.

Технологичните компании

Както показа сривът на SVB, стресът в технологичния сектор може бързо да се разпространи в цялата икономика.

След период на изобилие по време на пандемията от COVID-19, технологичните фирми преминават в режим на свиване на разходите, като през март Alphabet, Amazon и Meta проведоха последните си кръгове от съкращения на служители след период на бурно наемане.

Пазарите на жилища в американските технологични центрове като Сиатъл и Сан Хосе се охлаждат по-бързо, отколкото в други региони, сочат данни на брокера на недвижими имоти Redfin Corp.

Инвеститорите, които следят внимателно глобалния стрес, трябва да държат погледа си върху Силициевата долина, тъй като сътресенията в тази основна за САЩ индустрия причиняват вторични трусове и по света.

Крипо зима

След като се възползваха от голямо търсене по време на ерата на лесните пари, криптовалутите понесоха щети от вдигането на лихвите. На фона на очакванията, че цикъла на затягане на паричната политика може скоро да приключи, дигиталните монети отново поеха в посока нагоре.

Най-популярната криптовалута - биткойнът, неочаквано се облагодетелства от по-широките пазарни сътресения, като поскъпна с около 40% само за 10 дни.

Анализаторите приписват печалбите на пазарните очаквания, че повишенията на лихвените проценти са близо до своя връх, което подкрепя чувствителни към риска активи като биткойна.

Продължава обаче да има и редица причини за предпазливост по отношение на криптоактивите. Колапсът на различни високопоставени криптофирми миналата година постави клиентите на сектора в незавидна позиция, принуждавайки ги да понесат големи загуби. В същото време властите в САЩ предприемат все повече мерки срещу най-големите играчи в индустрията.

„Продава се“

Ефектът от покачващите се лихви се усеща със закъснение във времето, което означава, че въздействието върху чувствителните към лихвите жилищни пазари все още не е реализирано в пълна степен.

Индекс на проблемния дълг, съставен от адвокатската кантора Weil Gotshal & Manges, показа, че недвижимите имоти остават най-закъсалия сектор в Европа и Обединеното кралство.

Икономистите също се притесняват, че търговската собственост може да бъде следващото домино, което ще падне, ако глобалните банкови проблеми предизвикат по-широка кредитна криза в сектора за няколко трилиона долара, който така или иначе вече е под натиск.

Capital Economics заяви, че цените по заемите за търговски недвижими имоти (CRE) са паднали с 4-5% от пика си в средата на 2022 г. и че очаква допълнителен спад от 18-20%.

Зависимостта на сектора от заеми от малки и средни банки, които предоставят около 70% от неизплатените CRE, е тревожна, тъй като тези банки са изправени пред натиск върху своята депозитна база, отбелязва фирмата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ