Кристалина Георгиева: Лихвите ще останат високи, а икономическият растеж ще е бавен

Кристалина Георгиева: Лихвите ще останат високи, а икономическият растеж ще е бавен

Кристалина Георгиева: Лихвите ще останат високи, а икономическият растеж ще е бавен

Глобалният икономически растеж вече е бавен при ниво от 3% и ще остане бавен през следващите години, като високите лихвени проценти ще действат като допълнително забавяне. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.

„Инфлацията все още е висока и това налага лихвените проценти да останат високи, заливайки растежа със студена вода“, каза Георгиева по време на панелна дискусия във форума „Инициатива за бъдещи инвестиции“ в Рияд.

Международното сътрудничество в един фрагментиран свят е ключово за растежа, коментира управляващият директор на МВФ, като добави, че това наистина е въпрос с най-висок приоритет.

„Разглеждаме разходите за фрагментация, те са много значителни. Многократно сме демонстрирали, че говорим за намаляване на глобалния БВП с около 12%. Само си представете какво можем да направим като свят с допълнителни $12, $13 или $14 трилиона долара."

Георгиева коментира и конфликта Израел-Хамас, като каза, че съседните страни, особено тези, които разчитат на туризма, усещат особено силно ефекта от кризата, предаде Франс прес.

„Погледнете съседните страни – Египет, Ливан, Йордания, там вече се виждат каналите на въздействие“, каза Георгиева пред аудитория, включваща световния банков елит.

Георгиева говори един ден след като титани от Уолстрийт казаха на форума, че войната може да нанесе тежък удар на световната икономика, особено ако привлече други страни.

„Това, което виждаме, допълнителни тревоги в този така или иначе разтревожен свят. Имате държави, зависими от туризма – несигурността е убиец за притока на туристи“, коментира тя, описвайки потенциалната икономическа цена за страните в региона, преди да изброи конкретните рискове.

„Инвеститорите ще избягват тези места. Разходите за застраховка – ако искате да преместите стоки, те се покачват. Има рискове от още повече бежанци в страни, които вече приемат много“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ