От ЕЦБ предупреждават за „огромни ефекти" от плановете на Тръмп за мита

От ЕЦБ предупреждават за „огромни ефекти от плановете на Тръмп за мита

Глобалната икономика е изправена пред потенциално пагубни сътресения за растежа и инфлацията, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп приложи типа мита върху вноса, за които говореше по време на кампанията си, според заместник-председател на Европейската централна банка Луис де Гиндос, цитиран от Блумбърг.

Икономическото производство ще бъде по-слабо, ценовият натиск ще бъде по-силен и установените търговски потоци ще бъдат нарушени, каза Де Гиндос на събитие в Лондон.

„Ако една толкова важна юрисдикция като САЩ наложи мита от 60% на други важни юрисдикции – да, говорим за Китай, мога да ви уверя, че преките ефекти и косвените ефекти и отклоненията в търговията ще бъдат огромни“, коментира той.

Де Гиндос е първият представител на 26-членния Управителен съвет на ЕЦБ, който направи коментар, след като Тръмп беше обявен за победител в надпреварата за президентските избори в САЩ. Неговите колеги изразиха подобни опасения предходните седмици.

ЕЦБ се приближава до кръстопът в определянето на паричната политика. Инфлацията се забави по-бързо от очакваното, но също важи и за икономиката, като това означава, че длъжностните лица сега трябва да решат дали може да се наложи лихвените проценти да бъдат намалени до ниво, което да поддържа търсенето.

По думите на Де Гиндос политиците ще продължат да се ръководят от данни и ще разглеждат особено внимателно проучването на банковото кредитиране, за да определят дали условията за финансиране са стимулиращи или ограничителни.

Прогнозите, които трябва да бъдат публикувани следващия месец, няма да се различават много от набора, изготвен през септември, каза той.

Де Гиндос твърди, че ще отнеме време, за да се оцени как търговските политики на Тръмп ще се отразят на икономиката.

„Ако питате мен, веднага ли ще има реакция? Отговорът е „не“, каза той. „Това, което ще направим, е да включим в нашите прогнози търговската политика, обявена от новата администрация на САЩ. И ние ще вземем предвид всички елемент – търговската политика, плюс развитието на търсенето, плюс развитието на цените на енергията.“

Говорейки на отделно събитие в Лондон, Де Гиндос подчерта, че падащите цени на енергията продължават да водят до по-ниска инфлация в еврозоната през октомври, като добави, че „процесът на дезинфлация върви добре“.

Той повтори очакванията, че ръстът на частното потребление ще се засили, тъй като нарастващите заплати, по-ниският ценови натиск и подобряването на доверието засилват търсенето.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ