Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Малайзия става притегателна за производство на чипове заради напрежението между САЩ и Китай
Малайзия се очертава като гореща точка за заводи за чипове, тъй като напрежението между САЩ и Китай подтиква компаниите да диверсифицират дейността си, съобщи CNBC.
„Малайзия има добре изградена инфраструктура с около пет десетилетия опит в производствения процес на полупроводници, особено в сглобяването, тестването и опаковането“, каза Кендрик Чан, ръководител на проекта за цифрови международни отношения в LSE IDEAS, външнополитически мозъчен тръст на Лондонското училище по икономика и политически науки.
Полупроводниците, критични компоненти, изпозвани в смартфони до автомобили, бяха в центъра на технологичната война между САЩ и Китай.
Американският гигант Intel през декември 2021 г. заяви, че ще инвестира повече от 7 милиарда долара за изграждане на фабрика за опаковане и тестване на чипове в Малайзия, като производството се очаква да започне през 2024 г.
Нашето решение да инвестираме в Малайзия се корени в нейния разнообразен набор от таланти, добре изградена инфраструктура и стабилна верига за доставки“, каза Аик Киан Чонг, управляващ директор на Intel Malaysia, пред CNBC.
Първото задгранично производствено съоръжение на Intel беше място за сглобяване в Пенанг, стартирано през 1972 г. с инвестиция от 1,6 милиона долара. Компанията продължи да добавя пълно тестово съоръжение, както и център за разработка и дизайн в Малайзия.
Друг гигант в САЩ, GlobalFoundries , през септември откри център в Пенанг, за да „подкрепи глобалните производствени операции“ заедно със своите заводи в Сингапур, САЩ и Европа.
„Далновидните политики и силната подкрепа от регионалното правителство заедно с партньори като InvestPenang изградиха силна екосистема, за да процъфтява индустрията“, каза Тан Ю Конг, старши вицепрезидент и генерален мениджър на GlobalFoundries Сингапур.
Най-добрият производител на чипове в Германия Infineon през юли 2022 г. заяви, че ще изгради трети модул за производство на пластини в Кулим, докато Neways, ключов доставчик на холандския производител на оборудване за чипове ASML, каза миналия месец, че ще построи ново производствено съоръжение в Кланг.
Предимството на Малайзия винаги е било нейната квалифицирана работна ръка в опаковането, сглобяването и тестването, както и по-ниските сравнителни оперативни разходи, което прави износа по-конкурентоспособен в световен мащаб“, каза Yinglan Tan, управляващ партньор в Insignia Ventures Partners.
Напрежението между САЩ и Китай
Страни като Индия и Япония ухажват чуждестранни фирми да установят операции на местна територия, тъй като се стремят да станат основни центрове за чипове заедно със САЩ, Тайван и Южна Корея.
През февруари Индия одобри изграждането на три завода за полупроводници с инвестиции от над 15 милиарда долара. През юни Индия одобри американския гигант за чипове с памет Micron планира да създаде полупроводников блок. През същия месец най-големият договорен производител на чипове в света TSMC отвори първата си фабрика в Япония, докато диверсифицира далеч от Тайван на фона на напрежението между САЩ и Китай.
Вашингтон въведе широки правила през октомври 2022 г., насочени към ограничаване на достъпа на Китай до усъвършенствани технологии за чипове на фона на опасения, че Китай може да ги използва за военни цели. Миналата година САЩ обявиха нови разпоредби, които не позволяват на американския дизайнер на чипове Nvidia да продава усъвършенствани AI чипове на Китай.
„Малайзия и Азия като цяло са готови да се възползват от Китайско-САЩ. технологична война, при която достъпът до усъвършенствани полупроводникови чипове се въоръжава като инструмент за установяване на глобално технологично надмощие“, каза Мей-Ан Лим, директор на практиката за управление на данни в консултантската компания за публична политика Access Partnership.
"Изтичане на мозъци"
Докато Малайзия може да спечели от войната за чипове между САЩ и Китай, "изтичането на мозъци" от страната създава предизвикателства, тъй като работниците я напускат за по-добри перспективи за работа и по-високи заплати.
„Това може да е така, ако компаниите инвестират в повишаване на квалификацията на работната сила в Малайзия, само за да ги загубят от други конкуренти в региона, след като придобият уменията“, каза Лим.
Официално проучване, проведено през 2022 г., разкри, че 3 от 4 малайзийски работници в Сингапур са квалифицирани или полуквалифицирани, което подчертава проблема с изтичането на мозъци в страната.
„Дали това търсене, генерирано от диверсификацията на веригата за доставки, ще бъде посрещнато с достатъчно предлагане на квалифицирани таланти в страната, все още е продължаващо оперативно предизвикателство“, каза Тан от Insignia Ventures Partners. Малайзийският премиер Ануар Ибрахим през септември каза, че правителството се стреми да привлече квалифицирани малайзийци да се върнат и да допринесат за страната. Настоящата позиция прави страната „привлекателно място за чуждестранни играчи“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.